JP Morgan: skutki ceł dla rynku akcji gorsze niż sądzono

opublikowano: 07-06-2019, 14:23

Skutki wprowadzonych w USA i Chinach ceł na wyniki spółek z S&P500 mogą być dużo gorsze niż dotychczas sądzono, ostrzega JPMorgan Chase & Co.

Analitycy banku oszacowali, że wprowadzone w USA i Chinach cła, a także te, mające objąć import z Meksyku, mogą zredukować zysk na akcję S&P500 o nawet 13 USD. Stanie się tak po obłożeniu w USA cłem importu z Chin wartości 540 mld USD, obłożeniu w Chinach importu z USA wartości 120 mld USD i zastosowanie przez USA cła wysokości 25 proc. na import z Meksyku wartości 350 mld USD. W maju JP Morgan szacował, że zysk na akcję S&P500 może spaść przez cła o 9 USD. Obecnie P/E S&P500 wynosi 21,1.

- Następna runda ceł, którymi grozi administracja Trumpa, czyli 5 proc. w przypadku Meksyku i po raz trzeci Chiny, może znacząco zwiększyć ryzyko pchnięcia amerykańskiego cyklu biznesowego i zysków prosto do spadku – napisali stratedzy banku. – Jesteśmy najmocniej zaniepokojeni mniej przewidywalnymi efektami rozlania się, stworzonymi przez gwałtowne zmiany w łańcuchach dostaw i pogarszające się nastroje firm, konsumentów i kredytodawców – dodali.

Pomimo nakreślenia pesymistycznego scenariusza, stratedzy największego amerykańskiego banku widzą możliwe rozwiązanie przed wyborami prezydenckimi.

- Nadal utrzymujemy pogląd, że administracja USA nie będzie zagrażać cyklowi biznesowemu i prawdopodobieństwu reelekcji w miarę zbliżania się do 2020 roku, optując za rozwiązaniem opartym na negocjacjach – głosi raport JP Morgan. – Pozostajemy ostrożnymi optymistami co do rynku akcji – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA