JP Morgan: świat musi zainwestować 1,3 bln USD do 2030 r. w produkcję energii

opublikowano: 20-04-2022, 15:21

Aby uniknąć niedoboru energii świat musi przeznaczyć dodatkowe 1,3 bln USD na inwestycje w jej produkcję oraz związaną z tym infrastrukturę, informuje Reuters powołując się na doroczny raport banku JP Morgan Chase.

- Nasze główne ustalenie jest takie, że do 2030 roku wzrost popytu na energię przekroczy wzrost jej dostaw o około 20 proc. bazując na obecnych trendach – głosi raport.

Jego autorzy podkreślają, że inwestycje muszą dotyczyć wszystkich rodzajów paliw, w tym ropy i gazu. Tylko w przypadku ropy szacują wzrost popytu na 10 proc. do 2030 roku, a gazu na 18 proc. Analitycy zwracają jednocześnie uwagę, że „nie wszystkie paliwa są równe” oraz że „panele słoneczne nie zastąpią ropy” potrzebnej np. w przemyśle petrochemicznej.

Reuters zauważa, że raport JP Morgan kontrastuje z ubiegłorocznym raportem Międzynarodowej Agencji Energii, w którym przekonywano, że nowe inwestycje w pozyskiwanie paliw kopalnych nie są potrzebne. Potem MAE zastrzegała, że przedstawiła tylko jeden z możliwych scenariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane