JP Morgan: tempo wzrostu w USA spadło poniżej 2 proc.

opublikowano: 25-01-2019, 06:54

Ekonomiści JP Morgan uważają, że zamknięcie rządu zaczyna mieć negatywny wpływ na amerykańską gospodarkę i przyczyniło się do spadku tempa wzrostu poniżej 2 proc.

Ekonomiści największego amerykańskiego banku obniżyli prognozę wzrostu gospodarczego USA w pierwszym kwartale z 2,0 proc. do 1,75 proc. To ich druga obniżka prognozy o 0,25 pkt. procentowego w ciągu dwóch tygodni. Podwyższyli prognozę tempa wzrostu w drugim kwartale z 2,0 proc. do 2,25 proc. oczekując na skok aktywności kiedy nastąpi otwarcie rządu.

Ekonomiści uważają, że zamknięcie rządu powoduje obniżenie tempa wzrostu o 0,1-0,2 pkt. procentowego tygodniowo. Zaznaczają, że nie jest to cały jego wpływ.

- Ten szacunek uwzględnia jedynie redukcję produktu sektora publicznego i nie uwzględnia żadnego potencjalnego wpływu na aktywność sektora prywatnego. Na szczęście, jak dotąd, ten wpływ wydaje się ograniczony – głosi raport JP Morgan.

Piątek to 35. dzień rekordowego pod względem długości zamknięcia rządu w USA. Rozpoczyna także już drugi okres kiedy pracownicy administracji nie otrzymują wypłaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy