JP Morgan: upadek Archegos może kosztować banki nawet 10 mld USD

opublikowano: 31-03-2021, 07:48

Straty banków wynikające z konieczności pozbycia się aktywów wymuszonej przez upadek funduszu Archegos Capital będą „bardzo duże” i wyniosą 5-10 mld USD, uważają analitycy JP Morgan, którzy wcześniej szacowali je na 2-5 mld USD.

W ubiegłym tygodniu Archegos Capital nie był w stanie uzupełnić środków na rachunkach inwestycyjnych w bankach, co zmusiło je do sprzedaży akcji zabezpieczające mocno lewarowane pozycje. Jak dotąd o możliwych dużych stratach poinformowały Nomura i Credit Suisse. Analitycy JP Morgan uważają, że podawane potencjalne straty wysokości 2 mld USD w przypadku japońskiego banku i 3-4 mld USD w przypadku szwajcarskiego „są dość prawdopodobne”.

- Wciąż jesteśmy zdziwieni dlaczego Credit Suisse i Nomura nie były w stanie zamknąć wszystkich pozycji we właściwym momencie – napisali w raporcie.

Spodziewają się reakcji agencji ratingowych, które wskażą błędy w zarządzaniu ryzykiem w bankach.

Dla porównania, Wells Fargo & Co. nie poniósł strat pomimo obsługi inwestycji Archegos Capital Management.

- Mieliśmy dobre zabezpieczenie przez cały czas w ubiegłym tygodniu i już nie mamy żadnej ekspozycji – poinformował bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane