JPMorgan poleca spółki cykliczne

Wierciszewski Marek
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Analitycy banku na razie nie dostrzegają sygnałów, które skłaniałyby do rewizji strategii w kierunku defensywnej.

Tąpnięcie giełdowych indeksów z początku lutego niewiele zmieniło w utrzymującej się na świecie od połowy 2016 r. tendencji lepszego zachowania spółek cyklicznych na tle defensywnych. Te pierwsze to przedstawiciele sektorów najbardziej podatnych na kondycję gospodarek (m.in. technologicznego, materiałowego oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku), te drugie to reprezentanci branż mało wrażliwych na koniunkturę, jak nieruchomości, podstawowe dobra konsumpcyjne oraz użyteczność publiczna.

Obliczany przez MSCI indeks porównujący stopy zwrotu z inwestycji w amerykańskie spółki cykliczne oraz defensywne znalazł się w ostatnich dniach najwyżej od 14 lat. Stosunek wartości subindeksów paneuropejskiego wskaźnika STOXX Europe 600, grupujących odpowiednio spółki cykliczne i defensywne, sięgnął najwyższego pułapu od 2010 r., kiedy rozpoczęto ich obliczanie. Strategia przeważania sektorów najbardziej wrażliwych na koniunkturę gospodarczą wobec defensywnych jest mocno eksploatowana przez inwestorów, bo te pierwsze spisują się lepiej od drugichniemal nieprzerwanie już od około 20 miesięcy. Ta strategia ma jeszcze pewien potencjał, zarówno w USA, jak i na Starym Kontynencie, oceniają w poniedziałkowej nocie do klientów stratedzy JPMorgan Chase.

Wyceny spółek cyklicznych stały się relatywnie wysokie na tle wycen spółek defensywnych, a aktywność gospodarcza ma już prawdopodobnie za sobą cykliczny szczyt, przyznają specjaliści. Jednak korzystniejsze w przypadku sektorów cyklicznych rewizje prognoz wyników każą sądzić, że to ich perspektywy zysków wciąż są lepsze, a dodatkowo nastawieniu do branż defensywnych szkodzi wzrost rentowności obligacji. Dlatego JPMorgan Chase zaleca preferowanie spółek cyklicznych wobec defensywnych aż do momentu, gdy rentowności na globalnych rynkach obligacji nie zejdą ze ścieżki wzrostowej, a wskaźniki globalnej aktywności gospodarczej nie zaczną wyraźnie spadać. „Kierunek, w jakim podążą rentowności, jest bardzo ważnym czynnikiem dla wyników strategii nastawionej na umacnianie się spółek cyklicznych na tle defensywnych. W środowisku dalszego wzrostu rentowności, które według nas powinno się utrzymać, te pierwsze powinny radzić sobie znacznie lepiej od tych drugich” — zauważają stratedzy JPMorgan Chase. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wierciszewski Marek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JPMorgan poleca spółki cykliczne