JSW chce kupić od PKP 37 proc. udziałów w Koksowni Przyjaźń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-03-2005, 15:12

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) złoży we wtorek - w ostatnim możliwym terminie - ofertę kupna od polskich Kolei Państwowych blisko 37 proc. udziałów w Koksowni Przyjaźń, korzystając z prawa ich pierwokupu po cenie księgowej - poinformował w poniedziałek prezes JSW, Leszek Jarno.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) złoży we wtorek - w ostatnim możliwym terminie - ofertę kupna od polskich Kolei Państwowych blisko 37 proc. udziałów w Koksowni Przyjaźń, korzystając z prawa ich pierwokupu po cenie księgowej - poinformował w poniedziałek prezes JSW, Leszek Jarno.

    Podczas poniedziałkowych obrad  zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników prezes poinformował, że JSW, posiadająca obecnie 46 proc. udziałów w Koksowni Przyjaźń, złoży również ofertę odkupienia dalszych 5 proc. od Kompanii Węglowej.

    Koksownia Przyjaźń, wraz z koksowniami z Zabrza i Wałbrzycha, ma być elementem tworzonej wokół JSW grupywęglowo-koksowej, która - jak powiedział uczestniczący w spotkaniu wiceminister skarbu Stanisław Speczik - najdalej na początku 2007 roku (wcześniej mówiono o roku 2006) ma trafić na giełdę.

    Przetarg na sprzedaż swoich blisko 37 proc. udziałów, w których posiadanie PKP weszły w drodze zamiany części długu, kolej ogłosiła na początku marca. Termin składania ofert upływa we wtorek o 15.00. Nominalna wartość oferowanych do sprzedaży udziałów przekracza 307,4 mln zł.

    Przedstawiciele związków zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyrażali obawy, że ogłoszenie przetargu przez PKP może spowodować np. sprzedaż udziałów koncernowi Mittal Steel lub innemu podmiotowi zagranicznemu zainteresowanemu polskim koksownictwem, a wówczas budowa krajowej grupy węglowo-koksowej zostałaby poważnie utrudniona.

    Prezes Jarno uważa jednak, że skorzystanie przez JSW z prawa pierwokupu po cenie nie niższej niż księgowa wyklucza taką możliwość. Wiceminister Speczik powiedział ponadto, że istnieje możliwość umorzenia części posiadanych przez PKP udziałów z wysokiego zysku, osiągniętego w ubiegłym roku przez Koksownię Przyjaźń (według wcześniejszych informacji - blisko 650 mln zł).

    Takie rozwiązanie z jednej strony oznaczałoby mniejszy wydatek dla JSW, z drugiej znaczące zmniejszenie procentowego udziału PKP w koksowni. "Kilkuprocentowy pakiet nie będzie już atrakcyjny dla żadnego zewnętrznego inwestora" - powiedział Speczik, podkreślając, że sprawa udziałów PKP nie powinna być przeszkodą w sfinalizowaniu bodowy grupy węglowo-koksowej.

    Wiceminister uważa za realne powstanie grupy do połowy roku, choć - jak powiedział - są pewne trudności prawne, które nieznacznie opóźniły cały proces. Speczik jest przekonany, że uda się przekonać związki zawodowe do idei prywatyzacji tej grupy przez giełdę, a stworzenie z JSW i koksowni silnego europejskiego koncernu nie powinno budzić sprzeciwów.

    Według wcześniejszych informacji, grupa skupi ok. 9 proc. europejskiej produkcji koksu i 14 proc. produkcji węgla koksowego. Ścieżka tworzenia grupy zakłada, że akcje koksowni w Wałbrzychu i Zabrzu Skarb Państwa ma wnieść do JSW aportem, natomiast udziały brakujące spółce do osiągnięcia większości w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, JSW odkupi od PKP oraz Kompanii Węglowej.

    JSW zamknęła ubiegły rok rekordowym zyskiem netto zbliżonym do 1,5 mld zł (z czego faktyczny zysk to ok. 1,1 mld zł) przy ponad 5 mld zł przychodów. Na ten rok zakłada utrzymanie wysokiej rentowności i płynności finansowej oraz zwiększenie nakładów na inwestycje z ok. 350 mln zł w 2004 do ok. 650 mln zł w 2005 i kolejnych latach, aż do 2010 r. Zysk brutto na koniec tego roku powinien wynieść 1,5 mld zł, a netto 1,043 mld zł.

    W połowie grudnia ubiegłego roku rozpoczęła się procedura prywatyzacji JSW - minister Skarbu Państwa ogłosił przetarg na wybór doradcy w tym procesie. Wpłynęło siedem ofert, w kwietniu nastąpić ma wybór doradcy. Według Speczika, w końcu 2006 lub na początku 2007 mniejszościowy pakiet akcji spółki powinien trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane