JSW chce przejąć spółkę Kopexu

PAP
opublikowano: 30-01-2018, 17:58

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce przejąć Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (PBSz), specjalizujące się w usługach górniczych - nie tylko w budowie szybów, ale także np. drążeniu podziemnych chodników. Ofertę kupna firmy JSW złożyła Kopeksowi, do którego należy PBSz.

O złożeniu "warunkowej oferty wiążącej", dotyczącej zakupu ponad 95 proc. akcji PBSz, jastrzębska spółka poinformowała we wtorkowym reporcie bieżącym. "Potencjalna akwizycja będzie wpisywała się w założenia strategii spółki" - podała JSW.

"JSW zakłada, że złożenie oferty pozwoli na przystąpienie do negocjacji szczegółowych warunków umowy nabycia przez JSW większościowego pakietu akcji spółki PBSz. Zawarcie umowy uzależnione jest od wielu warunków zawieszających, w tym uzyskania zgód korporacyjnych, zgody obligatariuszy JSW, zgody UOKiK i innych warunków biznesowych" - czytamy w komunikacie.

Otrzymaną ofertę Kopex - jak podały we wtorek służby informacyjne tej spółki - "traktuje jako zaproszenie do procesu negocjacji między stronami". Kluczowe w tym procesie będą - jak wskazuje spółka - uzgodnienia i współdziałanie z wierzycielami finansowymi Kopeksu, zaangażowanymi w podpisaną w grudniu 2016 r. umowę restrukturyzacyjną.

"W nawiązaniu do ustaleń umowy restrukturyzacyjnej: jesteśmy zainteresowani sprzedażą, jeżeli transakcja umożliwi wypełnienie warunków umowy restrukturyzacyjnej w tym zakresie i spłatę przypisanego do tej części majątku Kopeksu zadłużenia" - skomentował wiceprezes Kopeksu Bartosz Bielak, wskazując, iż Kopex (będący w trakcie konsolidacji z giełdowym Famurem - PAP) rozpoczyna negocjacje z JSW w zakresie ceny i warunków transakcji.

Wiceprezes przypomniał, że umowa restrukturyzacyjna podpisana w 2016 r. z wierzycielami finansowymi Kopeksu zawiera szereg ustaleń m.in. dotyczących potencjalnej sprzedaży spółki PBSz i spłaty odpowiedniej części zobowiązań w stosunku do wierzycieli. "PBSz to wartościowe aktywo z dobrymi perspektywami. W świetle konieczności przeprowadzenia szeregu inwestycji w polskim górnictwie, widzimy, że spółka ma przed sobą okres wzrostu koniunktury, stąd nie dziwi nas zainteresowanie tym podmiotem" - ocenił Bielak.

Przedmiotem działalności PBSz, którego siedziba mieści się w Tarnowskich Górach, są specjalistyczne usługi górnicze: wykonywanie wyrobisk pionowych (głównie szybów i szybików), poziomych i tuneli, budownictwo, działalność w zakresie architektury i inżynierii, wynajem maszyn i urządzeń, a także instalowanie, naprawa i konserwacja maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa.

O zainteresowaniu JSW przejęciem PBSz prasa informowała w listopadzie ub. roku. Przedstawiciele JSW potwierdzali wówczas, że firma "nie wyklucza ewentualnego zainteresowania" projektami na rynku górniczym, ale zastrzegali, że prowadzone analizy nie są równoznaczne z podjęciem decyzji. Wartość potencjalnej transakcji szacowano w prasie na 250–300 mln zł; JSW nie komentowała tych doniesień.

JSW jest jedną ze spółek węglowych korzystających z usług PBSz - firma zajmowała się m.in. głębieniem nowego szybu JSW, służącego udostępnieniu do eksploatacji złoża węgla Bzie-Dębina

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / JSW chce przejąć spółkę Kopexu