JSW: finansowanie w wysokości 1,65 mld zł na lepszych warunkach niż dotychczas

  • PAP
opublikowano: 24-03-2023, 11:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Finansowanie w wysokości 1,65 mld zł, które zamierza pozyskać Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ma być na lepszych warunkach od dotychczasowej struktury finansowej, z której korzysta firma - oświadczyła w piątek JSW. Finansowanie ma być połączone z realizacją celów zrównoważonego rozwoju.

16 marca nadzwyczajne walne zgromadzenie JSW zgodziło się na ustanowienie zabezpieczeń, które mogą być potrzebne w związku z pozyskaniem przez Grupę JSW 1,65 mld zł finansowania dłużnego. Przeciwko zadłużaniu firmy są największe działające w niej związki, które opublikowały w tej sprawie obszerne oświadczenie. Związkowcy uważają, że Grupa, która zamknęła ub. rok rekordowym zyskiem w wysokości 7,6 mld zł i zgromadziła blisko 5 mld zł w funduszu stabilizacyjnym, nie musi się dodatkowo zadłużać.

fot. Reuters/Forum

W piątkowym komunikacie przedstawiciele JSW poinformowali, że negocjacje z podmiotami udzielającymi finansowania trwały kilkanaście miesięcy.

"Ustalono warunki nowego finansowania, tzn. niższe marże, długi okres finansowania czy okres karencji. Dodatkowo nowe finansowanie ma być trzy razy wyższe od poprzedniego, przy zachowaniu takich samych zabezpieczeń. Nadrzędnym celem pozyskania finansowania jest zapewnienie całej Grupie Kapitałowej JSW stabilnego funkcjonowania i dalszego rozwoju" - podała JSW.

W komunikacie podkreślono, że jastrzębska spółka - jako pierwszy w Polsce oraz jeden z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej podmiotów z sektora wydobywczego - ma szansę na pozyskanie nowatorskiego finansowania w formule SLL (Sustainability Linked Loan) - to forma finansowania zawierająca określone zobowiązania związane z osiąganiem celów w obszarze zrównoważonego rozwoju czy środowiska.

"To ostatni element trwającego kilkanaście miesięcy procesu budowy nowej struktury finansowania, która umożliwi spółce dalszy rozwój, ze szczególnym uwzględnieniem jej transformacji klimatycznej. W sumie spółka chce pozyskać finansowanie w wysokości 1,65 mld zł i ma być ono na lepszych warunkach od dotychczasowej struktury finansowej, z której JSW korzysta" - podano w komunikacie.

"Jeśli uda się to (pozyskanie finansowania - PAP) w czasach, w których ogólnoświatowa tendencja jest taka, że instytucje finansowe niechętnie wspierają sektor wydobywczy, a w szczególności sektor węglowy – to będzie to ogromy sukces JSW. Celem pozyskania finansowania jest zapewnienie całej Grupie Kapitałowej JSW, zarówno finansowania bieżącej działalności, jak i rozwoju – w tym projektów ekologicznych" - poinformowała spółka.

Konsorcjum finansujące JSW tworzą: Agencja Rozwoju Przemysłu, Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Pekao SA, PKO BP, PZU, PZU Życie oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. Około 1 mld zł z 1,65 mld zł zadeklarowanej przez konsorcjum kwoty to zwiększone finansowanie, związane z realizacją wskazanych przez jastrzębską spółkę celów. Struktura finansowania będzie składa się z kredytów terminowych, pożyczek terminowych oraz kredytu odnawialnego. Ostateczny termin spłaty zobowiązań określono na 28 grudnia 2030 r.

"Starania o kredyt w formule SLL wpisują się w przyjętą przez Grupę JSW Strategię Środowiskową do roku 2030, która zakłada zarówno kontynuację działalności wydobywczej z rozwojem kopalń, jak i zawiera konieczny współcześnie aspekt odpowiedzialności za wpływ spółki na środowisko naturalne. Dzięki pozyskaniu finansowania w formule SLL nasza spółka w ciągu następnych kilku lat będzie mogła nie tylko realizować określone działania w zakresie zielonej transformacji, ale generalnie we wszystkich aspektach swojej działalności będzie kierować się wskaźnikami zrównoważonego rozwoju" - skomentował wiceprezes JSW ds. ekonomicznych mówi Robert Ostrowski, cytowany w komunikacie.

Sustainability Linked Loan oznacza kredytowanie w powiązaniu z określonymi wskaźnikami zrównoważonego rozwoju. Finansowanie w tej formule będzie mogło być wykorzystane na „zielone inwestycje” JSW. W swojej strategii Grupa JSW założyła wydanie na realizację celów środowiskowych prawie 4,5 mld zł do 2030 roku. Pozyskane środki można przeznaczyć np. na rozwój programu gospodarczego wykorzystania metanu lub planowaną budowę farm fotowoltaicznych.

"W ramach planowanej struktury, prócz finansowania celów środowiskowych, spółka będzie mogła sfinansować wydatki związane z inwestycjami w działalność podstawową oraz działalność operacyjną. Co ważne, środki udostępnione w transzy obrotowej przez instytucje finansowe mogą, ale nie muszą być wykorzystane, stanowiąc bufor bezpieczeństwa dla spółki - możliwość uruchomienia w przypadku jakichkolwiek potrzeb płynnościowych. To bardzo ważne dla JSW, działającej na rynku koniunkturalnym" - wyjaśnia JSW.

"Pozwoli to uniknąć takich sytuacji jak choćby ostatni kryzys na rynkach węgla koksowego i stali w latach 2020-21, podczas którego w JSW niedobory gotówki sięgały 4,5 mld zł. Uzupełniono je m.in. poprzez umorzenie certyfikatów FIZ (funduszu stabilizacyjnego JSW - PAP) w wysokości 1,4 mld zł oraz uruchomienie pożyczek i kredytów" - podano w komunikacie.

Część linii kredytowych ma charakter walutowy (w dolarach i euro), co przy uzyskiwaniu znaczących wpływów ze sprzedaży węgla i koksu właśnie w tych walutach wpłynie na obniżenie kosztów ich obsługi" - wskazało JSW.

Wiceprezes Ostrowski podkreślił, że budowanie bezpiecznej struktury finansowania aktywów jest jednym z istotnych celów strategii Grupy Kapitałowej JSW, a pozyskanie długoterminowych źródeł, w tym zastąpienie kończącej się linii kredytowej nową, jest koniecznym warunkiem do jej realizacji.

"Biorąc pod uwagę obecną, dobrą sytuację rynkową związaną z wysokimi cenami węgla i koksu, wpływającą pozytywnie na wyniki Grupy Kapitałowej JSW, to jest najlepszy moment na pozyskanie nowej struktury finansowania na korzystniejszych warunkach. Jako zarząd mamy nadzieję na pozytywny finał tego procesu, który zagwarantuje spółce bezpieczeństwo działalności bieżącej oraz rozwojowej aż do 2030 roku. To jest bardzo ważne dla akcjonariuszy, kontrahentów oraz pracowników JSW" - podsumował Ostrowski.

Zabezpieczenia finansowania, na które 16 marca zgodzili się akcjonariusze JSW, to m.in. hipoteki na nieruchomościach i zastawy rejestrowe na wybranych aktywach, cesja praw z wybranych umów handlowych oraz poręczenia udzielone przez niektóre spółki zależne JSW.

Przeciwko zadłużaniu JSW są działające w spółce reprezentatywne związki zawodowe: Solidarność, Federacja Związku Zawodowego Górników JSW SA oraz Kadra, które wysłały w tej sprawie petycję do ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasina. Podczas niedawnego walnego zgromadzenia stanowisko związków przedstawił szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski.

"JSW aktualnie posiada ponad 5 mld zł środków w funduszu inwestycyjnym zamkniętym, posiada ok. 4 mld zł środków gotówkowych, znane są nam aktualne ceny węgla koksującego – oscylują one w okolicy 300-350 USD za tonę. Możemy z dużą precyzją przewidzieć, iż w tym roku JSW wygeneruje ponad 2 mld zł dodatkowej gotówki. To znaczy, iż JSW będzie posiadać ponad 10 mld zł środków płynnych w 2023 roku" - powiedział związkowiec, zwracając przy tym uwagę na wysokie, jego zdaniem, koszty pozyskiwanego przez spółkę finansowania dłużnego. Związki opublikowały też obszerne oświadczenie, krytyczne wobec zadłużania JSW na proponowanych warunkach.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym w Europie producentem węgla koksowego, wykorzystywanego do produkcji stali. Grupa kapitałowa JSW zamknęła ub. rok rekordowym zyskiem netto rzędu 7,6 mld zł, a wartość wskaźnika EBITDA wyniosła 10,6 mld zł. Grupie sprzyjały wysokie ceny węgla koksowego i koksu, przekładające się na wyższe niż w ub. roku przychody i zyski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane