JSW ma nowy szyb wydobywczy, kurs rośnie

PAP
opublikowano: 11-10-2016, 12:56

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zyskała nowy, sięgający ponad kilometr w głąb ziemi szyb, dzięki któremu w 2018 r. rozpocznie wydobycie węgla koksowego z nowych złóż. Cena akcji spółki na warszawskiej giełdzie mocno zwyżkuje podczas wtorkowej sesji.

Kosztująca ponad 300 mln zł inwestycja, z czego ok. 250 mln zł to koszt budowy szybu trwała sześć lat.

Szyb 1 Bzie (nazwa pochodzi od sołectwa w Jastrzębiu Zdroju) to pierwsza taka inwestycja zrealizowana w polskim górnictwie od ponad 20 lat. We wtorek JSW poinformowała o zakończeniu głębienia szybu, który osiągnął docelową głębokość 1164 metrów.

„Szyb I Bzie jest gwarancją rozwoju kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nowy szyb pozwoli nam dotrzeć do jednych z największych złóż węgla koksowego w Europie” - powiedział cytowany w komunikacie spółki wiceprezes JSW Józef Pawlinów.

Umowę na budowę szybu podpisano w roku 2009, a w grudniu 2010 r. rozpoczęto prace. Budowa przeciągała się, ponieważ na głębokości 290 m natrafiono na znacznie trudniejsze niż przewidywano warunki geologiczne i hydrogeologiczne; wstrzymało to roboty na 10 miesięcy.

Skala zaburzeń geologicznych, zagrażających dalszym postępom prac w szybie, zmusiła kopalnię i wykonawcę robót do modyfikacji projektu i stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Osiągnięcie w listopadzie 2014 r. stropu węglonośnych warstw karbońskich pozwoliło na powrót do pierwotnej technologii głębienia. Od głębokości 755 m szyb był głębiony bez obudowy wstępnej; przyjęta technologia pozwoliła uniknąć kosztownego i czasochłonnego głębienia szybu tzw. metodą mrożeniową.

Szyb 1 Bzie pozwoli udostępnić jedne z największych złóż dobrej jakości węgla koksowego w Europie - Bzie-Dębina 2-Zachód i Bzie-Dębina 1-Zachód. Wielkość zasobów bilansowych występujących w tych złożach szacowana jest na ponad 300 mln ton. Dzięki ich udostępnieniu i zagospodarowaniu żywotność należącej do JSW kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie będzie przedłużona o ok. 35 lat, co najmniej do 2051 r.

Od wiosny tego roku szyb jest już połączony z wyrobiskami ruchu Zofiówka na poziomie 1110 m. Dzięki temu Zofiówka zyskała połączenie wentylacyjne, niezbędne, aby bez zakłóceń prowadzić prace przygotowawcze, a szczególnie eksploatacyjne w pokładzie węgla, gdzie w 2018 r. ma ruszyć eksploatacja pierwszej ściany wydobywczej.

Udostępnienie pola Bzie-Dębina to jedna z priorytetowych inwestycji JSW, która nie została wstrzymana mimo trudności finansowych spółki, realizującej program restrukturyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy