JSW podpisała umowę z PFR ws. pożyczki o wartości 173,6 mln zł

PAP
opublikowano: 23-12-2020, 19:33

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podpisała w środę umowę z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), który udzieli górniczej firmie 173,6 mln zł preferencyjnej pożyczki w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Wcześniej JSW dostała już z PFR 1 mld zł pożyczki płynnościowej.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)

"Wypłata pożyczki preferencyjnej ma nastąpić do końca bieżącego roku" - poinformowała w środę JSW. Zawarcie umowy nastąpiło w ponad tydzień od informacji o przyznaniu jastrzębskiej spółce kolejnej pożyczki z PFR.

Poręczycielami pożyczki są należące do Grupy JSW Jastrzębskie Zakłady Remontowe oraz spółka JSW Koks. Ostateczny termin spłaty pożyczki to koniec września 2024 r.

JSW będzie mogła zwrócić się do PFR z wnioskiem o umorzenie części pożyczki. Zgodnie z zasadami działania tarczy finansowej PFR dla dużych firm, umorzone może zostać maksymalnie 75 proc. tzw. faktycznej szkody spowodowanej pandemią COVID-19. Decyzja o potencjalnym umorzeniu będzie należała do PFR.

Jak wcześniej informowano, JSW wnioskowała do PFR o 750 mln zł pożyczki preferencyjnej - kwota przyznana przez PFR jest ponad czterokrotnie mniejsza od oczekiwanej przez górniczą firmę. Jak podała przed tygodniem JSW, przyznana kwota wynika z kalkulacji dokonanej przez Fundusz.

„Wysokość pożyczki preferencyjnej wynika z definicji Szacowanej Szkody COVID, kalkulowanej zgodnie z wytycznymi wynikającymi z regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm oraz odpowiednimi decyzjami Komisji Europejskiej. Wysokość ta została ustalona przez PFR w ramach szczegółowej analizy wniosku JSW” – informował wiceprezes JSW ds. ekonomicznych Radosław Załoziński.

To, że przyznana jastrzębskiej spółce kwota jest znacznie niższa od wnioskowanej, wynika z wielkości oszacowanej przez PFR szkody, jakiej doznała dotąd JSW z powodu pandemii COVID-19. Regulamin Tarczy nie zezwala na dodatkowe wsparcie z racji szkód, które mogą być widoczne dopiero w przyszłych wynikach firmy. Przyznana kwota zamyka obecnie oczekiwania JSW odnośnie wsparcia z tarczy finansowej PFR.

Wcześniej Fundusz przyznał już spółce – zgodnie z jej wnioskiem – 1 mld zł pożyczki płynnościowej. Umowę w tej sprawie podpisano przed dwoma tygodniami. Środki z pożyczki płynnościowej mogą być przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, w tym wynagrodzeń oraz zobowiązań wobec kontrahentów.

O wsparcie w ramach Tarczy wnioskowała też do PFR spółka zależna JSW - JSW Koks. Ta skupiająca aktywa koksownicze Grupy JSW firma wnioskowała o finansowanie preferencyjne w wysokości 96,1 mln zł oraz pożyczkę płynnościową w wysokości 115 mln zł.

Na wyniki Grupy JSW, która w trzech kwartałach br. miała blisko 1,1 mld zł straty, wpłynęło - jak oceniali przedstawiciele spółki prezentując jej wyniki za dziewięć miesięcy tego roku - gwałtowne zahamowanie aktywności gospodarczej w efekcie pandemii, osłabienie popytu i spadek produkcji stali oraz zmniejszenie zapotrzebowania na surowce do jej wytwarzania.

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnotowała 1 mld 88,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej. Wartość wskaźnika EBITDA za trzy kwartały br. (bez zdarzeń jednorazowych) była ujemna i ukształtowała się na poziomie minus 80,5 mln zł.

Przychody Grupy JSW ze sprzedaży spadły z ponad 6 mld 861 mln zł w ciągu trzech kwartałów 2019 r. do 5 mld 183 mln zł po dziewięciu miesiącach tego roku, czyli o 24,5 proc. Spadek przychodów jest efektem kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie popytu na węgiel i koks oraz wpłynęła na spadek cen tych surowców.

Zatrudniająca niespełna 30,7 tys. pracowników (w tym ponad 22,1 tys. w samej JSW) Grupa poniosła znaczące (84,6 mln zł) koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. Z powodu epidemii od kwietnia do września JSW wydobywała mniej węgla niż zakładano. W ciągu trzech kwartałów łączna produkcja węgla wyniosła 10,6 mln ton, o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln ton i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane