JSW szuka kilkuset mln zł oszczędności, zredukuje zatrudnienie

ISBNews
29-04-2015, 12:43

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) potrzebuje oszczędności rzędu kilkuset milionów złotych. Będzie zmniejszać zatrudnienie, głównie poprzez naturalne odejścia, i redukować koszt wydobycia węgla, poinformował prezes spółki Edward Szlęk.

"Do złapania oddechu i stanu równowagi brakuje nam kilkaset milionów złotych. Tego nie zdobędziemy na pewno z rynku, potrzebne jest ograniczenie kosztów" - powiedział Szlęk podczas konferencji prasowej.

"To jest być albo nie być dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - podkreślił prezes.

Spółka ogłosi skorygowany plan oszczędnościowy 15 maja br.

Prezes wskazał, że konieczna jest redukcja zatrudnienia, ale nie są planowane zwolnienia."Wybraliśmy rozwiązanie najbardziej prospołeczne. W rachunku sumarycznym spółka będzie zmniejszać zatrudnienie o mniej więcej 1000 osób na rok" - powiedział.

Redukcja nastąpi w dużej mierze dzięki odejściom naturalnym, ograniczone zostanie także nowe zatrudnienie. Będą jedynie przyjmowani pracownicy potrzebni do utrzymania wydobycia i produkcji, nie będzie natomiast nowych przyjęć w administracji. Proces ten ma być prowadzony przez kilka lat.

Minimalna obsada potrzebna dla funkcjonowania spółki to 20 000 pracowników, wskazał także prezes.

JSW będzie także negocjować nowy układ zbiorowy z pracownikami. Celem jest system, który będzie nagradzał za realną pracę, wyjaśnił Szlęk.

Elementem planu oszczędnościowego ma być także obniżenie kosztów produkcji węgla do 80 USD. To jest zadanie na dwa lata. W tej chwili brakuje ok. 60 zł na tonę kopanego węgla, więc spółka planuje redukować koszy o około 30 zł na tonę rocznie.

Docelowo JSW chce osiągnąć wydajność 1000 ton na pracownika. Obecnie kształtuje się ona na poziomie ponad 600 ton.

Oprócz tego spółka będzie obniżać koszty stałe. W najbliższym czasie będzie wprowadzać zmiany w planach zaopatrzeniowych i technicznych.

Prezes powtórzył także, że JSW będzie koncentrować się na węglu koksowym 35. Celem jest produkcja ok. 10 tys. ton węgla 35 plus 4 tys. ton węgla 34, który jest potrzebny do mieszanki w bateriach koksowniczych. Nie jest planowane rozwijanie wydobycia węgla energetycznego.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JSW szuka kilkuset mln zł oszczędności, zredukuje zatrudnienie