JSW tworzy spółki celowe dla projektów technologicznych

PAP
18-08-2017, 14:35

Jastrzębska Spółka Węglowa jest w trakcie tworzenia trzech nowych spółek celowych – mających komercjalizować jej pomysły z zakresu zaawansowanych technologii. Dotyczą one budowy sieci sensorowych, systemów bezzałogowych i paliwa ekologicznego.

Działająca od niedawna spółka JSW Innowacje przygotowała też już pięć wniosków o dotacje na nowe przedsięwzięcia – pod kątem różnych funduszy zewnętrznych.

Podczas piątkowej prezentacji wyników finansowych grupy kapitałowej JSW za I półrocze br. pełniący obowiązki prezesa spółki Daniel Ozon nawiązał m.in. do czerwcowego International Mining Forum, którego pokłosiem było ponad 40 wniosków innowacyjnych; mówił też o początku pracy nowej spółki JSW Innowacje, która ma stać się docelowo kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym całej grupy kapitałowej JSW.

„Jesteśmy w trakcie tworzenia trzech spółek celowych – powołanych jako zadania komercjalizacyjne naszych pomysłów w zakresie budowy sieci sensorowych, bezzałogowców i produkcji paliwa ekologicznego. To wszystko ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty funkcjonowania” - podkreślił Ozon.

W zakresie przedsięwzięć komercjalizacyjnych (start-upowych) po wyborze technologii JSW planuje opracowanie nowoczesnych modeli biznesowych świadczenia usług i oferowania produktów dla przemysłu polskiego i zagranicznego.

W kontekście pomysłów związanych z systemami bezzałogowymi, w maju br. spółka informowała o pilotażowym programie wykorzystania powietrznych systemów bezzałogowych w kopalniach. Drony mają być wykorzystywane m.in. do pomiarów geodezyjnych i monitorowania naziemnej infrastruktury; pierwsze loty testowe odbyły się w połowie maja na terenie kopalni Pniówek w Pawłowicach.

Z kolei wobec planów ekologicznego wykorzystania m.in. mułów węglowych na początku lipca JSW informowała o podpisaniu listu intencyjnego z PG Energy Capital Management i JSW Innowacje ws. możliwości realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na produkcji ekologicznego paliwa - pelletu. Przedsięwzięcie ma się opierać o technologię spółki CoalTech z RPA oraz koks, muły, pyły i odpady węglowe dostarczane przez JSW.

Ozon zaznaczył w piątek, że choć pierwszy okres działania spółki JSW Innowacje upłynął m.in. pod znakiem tworzenia struktur i zespołu osobowego, udało się w ciągu tych dwóch pierwszych miesięcy m.in. opracować pięć wniosków dotacyjnych. Wnioski te zostały już złożone, bądź są w fazie składania.

„Korzystamy ze środków dostępnych zarówno w Polsce, jak i w Brukseli – m.in. z Funduszu Badawczego Węgla i Stali” - zaznaczył po. prezesa JSW. Pozostałe projekty mają ubiegać się o fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, Horyzontu 2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przypominając o czerwcowym International Mining Forum, pomyślanym jako miejsce dialogu technologicznego między światem nauki i światem przemysłu, p.o. prezesa spółki zaznaczył, że jest ona otwarta zarówno na nowe technologie polskie, jak i zagraniczne.

„Jako przykład mogę dać kierunkowe wiercenia, jakie będziemy prowadzili w zakresie odmetanowiania z partnerem australijskim nowatorską technologią, czy produkcji paliwa ekologicznego z partnerem południowoafrykańskim” - wskazał Ozon.

Podkreślił też, że JSW stara się kłaść też duży nacisk na rozwój technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT), które mają pomagać m.in. w programach efektywności. Jako przykład wskazał współpracę spółki córki JSW Advicom, JSW Innowacje oraz partnera technologicznego - Famuru, w zakresie rozwiązań dotyczących przewidywalności awarii i napraw

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JSW tworzy spółki celowe dla projektów technologicznych