Czytasz dzięki

Juan spadł najmocniej od czerwca

opublikowano: 10-10-2016, 06:38

Juan bardzo słabo rozpoczął nowy tydzień. Chińska waluta odnotowała w poniedziałek największy spadek wartości od czterech miesięcy w reakcji na ponowne otwarcie rynków po tygodniowej świątecznej przerwie, donosi Bloomberg.

Wycena juana w relacji do amerykańskiego dolara opadła na rynku w Szanghaju o 0,46 proc. do 6,7051, co jest najsłabszą relacją pomiędzy tymi walutami od września 2010 r. Zagraniczny kurs wymiany tąpnął w podobnej skali, przy umocnieniu dolara o niemal 1 proc. Do dzisiaj, chiński bank centralny spekulował w celu utrzymania lokalnej waluty na poziomie wyższym od 6,7 m.in. w celu ograniczenia odpływu kapitałów.

Po tygodniowej przerwie świątecznej notowania chińskiej waluty spadły najmocniej od czerwca 2016 r.
Wyświetl galerię [1/2]

Juan pod presją

Po tygodniowej przerwie świątecznej notowania chińskiej waluty spadły najmocniej od czerwca 2016 r. Bloomberg

Ma my do czynienia z sygnałami sugerującymi, że chińska waluta będzie słabnąć. Ludowy Bank Chin będzie pozwalał juanowi na osuwanie – ocenia Tommy Xie, ekonomista z  Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze. Dodaje, że poniedziałkowe notowania będą bardzo istotne dla rynków, które będą obserwować czy juan zamknie się w ponad relacji 6,7 czy też nie.

Wcześniej bank centralny ustawił dzienny fixing juana, który ogranicza jego wagania do maksymalnie 2 proc. na poziomie 6,7008, co jest najniższym kursem od 30 września 2010 r. .

W tym roku krajowa wycena juana osłabła o 3,1 proc. w stosunku do dolara, spadając najmocniej spośród azjatyckich walut i o niemal 7 proc. względem ważonego handlem wskaźnika.

W niedzielę Ludowy Bank Chin zasilił system bankowy poprzez operacje otwartego rynku środkami rzedu 60 mld juanów (9 mld USD), zaś w poniedziałek odessał z niego 90 mld juanów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane