Jubilatka Lucy wciąż traci na GPW

DI
opublikowano: 21-05-2009, 00:00

Szympansica, która w połowie kwietnia "kupiła" akcje pięciu blue chipów, nie ma powodów do zadowolenia. Na razie.

15 kwietnia szympansica Lucy z warszawskiego zoo stworzyła sobie portfel akcji. Na prośbę "Pulsu Biznesu" wylosowała z beczki pięć piłeczek. Każda była przyporządkowana do spółek wchodzących w skład WIG20. Los chciał, by Lucy została "akcjonariuszem" Agory, Asseco Poland, Biotonu, Cersanitu i TP. Eksperyment pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy inwestycje giełdowe wymagają wiedzy i dogłębnej analizy, czy też wystarczy szczęście i losowy dobór spółek do portfela.

Na razie Lucy radzi sobie na GPW ze zmiennym szczęściem. Na papierach informatycznego Asseco zarobiła aż 18 proc., a na Cersanicie — 13 proc. Gorzej z pozostałymi typami. Na akcjach TP Lucy straciła 10 proc., Agory — 11, a Biotonu — aż 18 proc. W łącznym rozrachunku portfel Lucy stanowi 98 proc. wartości początkowej. Spadł więc o 2 proc. Dla porównania WIG20 (czyli tzw. punkt odniesienia) zyskał od losowania 5,4 proc.

 

Uwaga! Lucy "inwestuje" na giełdzie, choć jest nieletnia. Właśnie mija sześć lat od jej narodzin w zoo w Dublinie. Do niedzieli sam możesz jej złożyć życzenia. Wystarczy wejść na stronę lucy.pb.pl i podać e-mail. Sto pierwszych osób będzie mogło za darmo wejść do stołecznego zoo i poznać tam naszą bohaterkę. Zapraszamy!

"Puls Biznesu" objął Lucy sponsorską opieką. Miejmy nadzieję, że "adopcja" zaowocuje lepszymi wynikami inwestycyjnymi w przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu