Jubileusz na Ma zowszu

SACH
opublikowano: 10-08-2011, 00:00

W regionie święto — unijne pieniądze wsparły inwestycję nr 1000. Odbiorcy dotacji otrzymali już 2,1 mld zł.

W regionie święto — unijne pieniądze wsparły inwestycję nr 1000. Odbiorcy dotacji otrzymali już 2,1 mld zł.

Mazowiecki Regionalny Program Operacyjny (RPO) to największe z szesnastu tego typu przedsięwzięć realizowanych w województwach — do wydania jest tu ponad 7 mld zł. Początkowo Mazowsze znacznie odbiegało od czołówki, jeśli chodzi o wydawanie unijnej kasy, jednak wzięło się w garść i w ostatnich miesiącach znacznie przyspieszyło. Wczoraj kierujący programem zarząd Mazowsza podpisał tysięczną umowę o dofinansowanie. Pieniądze otrzymał Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, w którym powstaje nowoczesny zakład diagnostyki i leczenia niewydolności oddychania. Wartość inwestycji to ponad 3,9 mln zł, z czego UE daje 3,3 mln zł. Umowy na wszystkie tysiąc zatwierdzonych projektów są warte łącznie prawie 6 mld zł. Do tej pory wypłacono już 2,1 mld zł.

— Najwięcej, bo trzy czwarte tej sumy, otrzymały mazowieckie samorządy. Te pieniądze posłużyły do budowy lub rozbudowy dróg, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, placówek służby zdrowia i rozbudowę bazy edukacyjnej i kulturalnej regionu. Drugą grupą odbiorców są przedsiębiorcy, do których trafiło 500 mln zł, czyli jedna czwarta wypłaconej puli — mówi Marcin Kierwiński, wicemarszałek Mazowsza.

Największe wsparcie poszło na innowacje i rozwój przedsiębiorczości. Region nie zwalnia tempa — marszałek zapowiedział, że do końca roku odbiorcy unijnej pomocy otrzymają co najmniej 1,5 mld zł. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 660 mln zł, zostanie wypłaconych — zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez beneficjentów — w ostatnim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu