Jukos będzie ścigać sądownie nabywców swej filii, w tym Rosnieft

23-12-2004, 12:02

Rosyjski koncern Jukos zapowiedział w czwartek rano w Moskwie, że ścigać będzie sądownie nabywców swej filii Jugansknieftiegaz, w tym także państwową firmę naftową Rosnieft.

Cytowany przez AFP rzecznik Jukosu, Aleksandr Szadrin, oświadczył, że koncern i jego akcjonariusze będą na drodze sądowej domagać się zbadania sprawy sprzedaży swej filii, podważając legalność praw nabywców, bez względu na to, kto ostatecznie okaże się nowym właścicielem Jugansknieftiegazu. "Uczynimy to zarówno w sądach w samej Rosji, jak i przed międzynarodowym trybunałem" - powiedział Szadrin.

Z podanych w nocy z środy na czwartek w Moskwie informacji wynika, że firma Rosnieft wykupiła niedawnego nabywcę Jugansknieftiegazu, przedsiębiorstwa wydobywczego należącego uprzednio do Jukosu.

W czwartek nad ranem rzecznik Rosnieftu potwierdził, że firma przejęła udziały Bajkałfinansgrup - tajemniczej spółki, która w niedzielę nieoczekiwanie wygrała przetarg na Jugansknieftiegaz, zgłaszając, niebotyczną jak na nowicjusza w biznesie, sumę 9,35 miliarda dolarów. Bajkałfinansgrup zarejestrowana została dopiero 15 grudnia.

Niedzielną transakcję oceniono jako śmiertelny cios zadany Jukosowi, któremu "wyrwano serce".

Jugansknieftiegaz pompuje ok. 11 procent całej ropy w Rosji.

Zdaniem analityków, transakcja Rosnieftu prawdopodobnie w założeniu rosyjskiego rządu stanowi krok w kierunku faktycznego przejęcia Jugansknieftiegazu przez rosyjskiego giganta, gazowego monopolisty - Gazprom.

Rzecznik Gazpromu w czwartek przed południem w rozmowie z dziennikarzem AFP oświadczył, że wbrew doniesieniom mediów, koncern nie rezygnuje z fuzji z Rosnieftem - nabywcą Jugansknieftiegazu. Z podawanych wcześniej w Moskwie informacji wynikało, że planowana na koniec roku fuzja pozostającego w prywatnych rękach Gazpromu i Rosnieftu oraz przekształcenie obu koncernów w jeden, państwowy już wówczas koncern, została odłożona, co analitycy wiązali z procesem, wszczętym przez Jukos w sądzie w Houston w USA.

Amerykański sąd, który nakazał w zeszłym tygodniu wstrzymanie aukcji Jugansknieftiegazu, w środę odłożył proces do stycznia.

Pieniądze ze sprzedaży Jugansknieftiegazu mają zostać przeznaczone na spłatę długów Jukosu wobec fiskusa. Rosyjski skarb państwa żąda od Jukosu ogółem 27,8 mld dolarów zaległych podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Jukos będzie ścigać sądownie nabywców swej filii, w tym Rosnieft