Juncker: UE potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę

PAP
opublikowano: 17-11-2017, 19:39

Unia Europejska potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef KE Jean-Claude Juncker. Wyraził też zadowolenie z wyników europejskiego szczytu społecznego w Goeteborgu. Dodał, że liczy na jego efekty w 2018 r.

"Udało nam się porozumieć co do 20 głównych zasad, które posuwają naprzód kwestie polityki społecznej w Europie i w państwach członkowskich. Jesteśmy mile zaskoczeni, że mamy tu 28 krajów członkowskich, które naprawdę zrobiły krok do przodu w kierunku budowy społecznej Europy" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po szczycie.

Dodał, że te zasady będą punktem wyjścia do podjęcia rzeczywistych działań. Wyraził ufność, że kraje Unii i Parlament Europejski zajmą się szybko pracą, tak żeby zmiany mogły zostać wprowadzone w życie w 2018 r.

Szef Komisji Europejskiej poinformował, że uczestnicy szczytu omówili kwestie dyrektywy o pracownikach delegowanych; rozmawiano o zmianach w regulacjach dotyczących urlopów macierzyńskich i urlopów opiekuńczych. "Mam nadzieję, że Rada UE (kraje członkowskie) zajmie się tą propozycją tak szybko, jak to możliwe" - powiedział.

"Będziemy chcieli też nowej dyrektywy w sprawie umów o pracę. Ostania została wdrożona jakiś czas temu, a od tego momentu na rynku pracy zaszło wiele zmian" - dodał. Juncker wskazał, że należy również wzmocnić program wymiany studenckiej Erasmus.

Podkreślił, że Komisja pod jego przewodnictwem jak dotąd przedstawiła 17 propozycji dotyczących spraw społecznych. "Tylko siedem zostało wdrożonych, reszta jest ciągle w pracach Rady UE i Parlamentu Europejskiego" - powiedział Juncker. Wyraził nadzieję, że PE i Rada UE zajmą się tymi sprawami, i zaznaczył, że oczekuje wyników w tej kwestii w ciągu 2018 r.

Szef KE zwrócił uwagę, że w konkluzjach szczytu społecznego ustalono, iż takie spotkania powinny odbywać się co roku. Ostatni taki szczyt, jak mówił, odbył się 20 lat temu.

Liderzy instytucji UE podpisali w piątek tzw. europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad w sprawie dostępu do zatrudnienia, warunków pracy i ochrony socjalnej. Wśród krajów UE nadal utrzymują się różnice w podejściu do tych kwestii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W imieniu PE dokument podpisał w piątek w Goeteborgu jego szef Antonio Tajani, w imieniu reprezentującej państwa członkowskie prezydencji w Radzie UE - premier Estonii Juri Ratas, a w imieniu KE jej przewodniczący Juncker. W ceremonii wzięli udział szefowie państw i rządów krajów członkowskich, w tym premier Beata Szydło.

Europejski filar praw socjalnych opiera się na 20 podstawowych zasadach, uporządkowanych według trzech kategorii: równe szanse i dostęp do zatrudnienia, uczciwe warunki pracy oraz ochrona socjalna i integracja społeczna.

Choć zasady te nie są wiążące, mają być wytyczną dla państw członkowskich w kwestii standardów społecznych. W dokumencie mowa jest np. o tym, że państwa UE mają dbać "o odpowiednie płace minimalne, by zapewnić, że zaspokojone będą potrzeby pracownika i jego rodziny".

Europejski filar spraw socjalnych przewiduje, że bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy czy samozatrudnieni mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej. W wytycznych można też przeczytać, że każdy, "kto nie dysponuje wystarczającymi środkami, ma prawo do odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego godne życie".

Jeśli chodzi o bezrobotnych, to przewiduje się ciągłe i konsekwentne udzielanie wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają z kolei mieć prawo do "dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia".

Dokument wskazuje też, że niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane