Jupiter Plaza walczy o finansowanie

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 06-02-2009, 00:00

Trwa wybór

Trwa wybór

generalnego wykonawcy

wysokościowca

w Katowicach. By budowa

mogła ruszyć, potrzebna

jest jednak pomoc banków.

Pod koniec grudnia uprawomocniło się pozwolenie na budowę katowickiej Jupiter Plazy — wspólnego projektu deweloperskiego giełdowego Jupiter NFI i spółki Roma Office Center Krzysztofa Brzeskiego.

— Trwa konkurs na generalnego wykonawcę. Sądzę, że powinniśmy go wyłonić do końca lutego — mówi biznesmen.

Przyznaje przy tym, że wykonawcy zaczęli obniżać stawki, więc — przy spadku cen materiałów budowlanych —być może całą inwestycję uda się ukończyć niższym kosztem. Obecnie wartość projektu szacowana jest na 150 mln zł. To niebagatelna kwota, którą jakiś bank w dużej części musi inwestorom pożyczyć. A z tym nie jest teraz łatwo.

— Rozmawiamy z sześcioma bankami. Na razie negocjacje prowadzimy z każdym bankiem osobno, ale nie ukrywam, że chcielibyśmy połączyć rozmowy. Być może konsorcjum banków chętniej sfinansowałoby inwestycję —tłumaczy Krzysztof Brzeski.

Dodaje, że chciałby również, by bank, który udzieli kredytu na budowę, stworzył preferencyjną ofertę kredytową dla potencjalnych klientów.

— Jestem optymistą. Sądzę, że kryzys skończy się za jakieś dwa lata, może wcześniej, więc teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy. Gdy będziemy kończyć inwestycję, będzie już "z górki" —uważa Krzysztof Brzeski.

Budowa Jupiter Plazy miała rozpocząć się wcześniej, ale przyhamowały ją sprawy administracyjne — inwestorzy chcieli powiększyć budynek i musieli się postarać o nowe pozwolenia. Jupiter Plaza będzie mieć 33 kondygnacje i 110 m wysokości. Na około 4,4 tys. mkw. zaplanowano powierzchnię biurową, a pod mieszkania przeznaczone będzie około 23 tys. mkw.

Krzysztof Brzeski zapewnia, że na postęp prac przy inwestycji nie wpły- wają zmiany zachodzące w Jupiter NFI. Główny akcjonariusz funduszu, zarządzający jednocześnie jego majątkiem — Trinity Management — zmienił właśnie właściciela. Kontroluje go teraz spółka KCI Łobzów, która niechętnie ujawnia swoje plany.

W biurze prasowym KCI Łobzów powiedziano nam jedynie, że w przyszłości dostosują portfel inwestycyjny Trinity Management do swoich planów rozwoju. Szczegółów jednak nie ujawniają. Na razie nie wiadomo więc, czy coś zmieni się w strategii samego Jupitera NFI, który ma w swoim portfelu m.in. akcje giełdowej Nowej Gali i Enegropolu-Południe.

150

mln zł Tyle potrzebuje spółka celowa Krzysztofa Brzeskiego i Jupitera NFI na budowę Jupiter Plazy. Większość muszą wyłożyć banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu