Jurek: Expose i głosowanie wotum zaufania dla rządu możliwe już w piątek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-07-2006, 12:21

Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że expose premiera Jarosława Kaczyńskiego może zostać wygłoszone w Sejmie jeszcze w piątek i tego dnia mogłoby się odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Piątkowy termin wygłoszenia expose potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik przyszłego rządu Jan Dziedziczak.

Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że expose premiera Jarosława Kaczyńskiego może zostać wygłoszone w Sejmie jeszcze w piątek i tego dnia mogłoby się odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Piątkowy termin wygłoszenia expose potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik przyszłego rządu Jan Dziedziczak.

"Piątek, a gdyby doszło do jakiegoś lekkiego przedłużenia, to początek przyszłego tygodnia. Ale mimo wszystko myślę, że to będzie piątek" - powiedział we wtorek dziennikarzom Jurek, pytany, kiedy dojdzie do wygłoszenia expose przez nowego premiera.

J.Kaczyński został w poniedziałek desygnowany na premiera. Teraz, zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje nowego premiera i ministrów w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego rządu.

W ciągu kolejnych 14 dni nowy premier musi przedstawić Sejmowi program rządu wraz z wnioskiem o wotum zaufania. Uzyskanie wotum zaufania jest warunkiem ukonstytuowania się rządu. Sejm uchwala wotum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jurek pytany, czy przewiduje, "jakąś awanturę między koalicjantami, którzy mogą chcieć coś zmienić w umowie koalicyjnej", odparł: "przewiduję uspokojenie".

"Przewiduję że przejęcie stanowiska szefa rządu przez premiera J.Kaczyńskiego spowoduje więcej spokoju w stosunkach koalicyjnych, więc silniejsze, bardziej sprawne działanie koalicji" - ocenił.

Marszałek był też pytany o komentarz do informacji, że obecny przewodniczący klubu PiS Przemysław Gosiewski zostanie szefem komitetu stałego Rady Ministrów.

Zdaniem Jurka, bezpośrednia współpraca z premierem w organizacji pracy rządu to bardzo wpływowa funkcja. Przyznał też, że przewodniczący klubu to "funkcja bardziej eksponowana, niż funkcja gabinetowa którą ma objąć".

Na pytanie, kto ma szanse zastąpić Gosiewskiego na stanowisku szefa klubu PiS i czy będzie to obecny wiceszef klubu Marek Kuchciński, Jurek powiedział, że "to nie jest kwestia szansy, tylko wyboru osoby, która dobrze poprowadzi sprawy klubowe".

Odnosząc się do ewentualnej kandydatury Kuchcińskiego zaznaczył podkreślił, że jest on bardzo dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji "i jest na pewno osobą, której powierzenie tej funkcji warto rozważyć".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu