Jurek: Skrzypek ma doświadczenie polityczne potrzebne w NBP

opublikowano: 04-01-2007, 12:01

Skrzypek ma wyrobione przekonanie i doświadczenie polityczne i jest to mocna strona jego kandydatury, powiedział Marszałek Sejmu.

Zdaniem marszałka Sejmu Marka Jurka, kandydat na prezesa NBP Sławomir Skrzypek ma niezbędne do sprawowania tego stanowiska doświadczenie polityczne i - z tej perspektywy - jest to dobra kandydatura.

"To człowiek posiadający duże doświadczenie polityczne. W moim przekonaniu są to kwalifikacje bardzo, realnie potrzebne do kierowania bankiem narodowym" - podkreślił marszałek Jurek w czwartkowym wywiadzie dla radia Tok FM.

Jurek zwrócił uwagę na szczególną rolę, jaką odgrywa w państwie bank centralny. Dlatego - mówił marszałek - trzeba mieć "wyrobione przekonanie i doświadczenie polityczne" do kierowania nim. "Skrzypek ma takie kompetencje i jest to mocna strona jego kandydatury" - argumentował marszałek.

Jurek zwrócił też uwagę, że Skrzypek ma doświadczenie w kierowaniu bankiem PKO BP, w którym przez kilka miesięcy pełnił obowiązki prezesa. "To dobry menedżer" - mówił marszałek.

Marszałek Sejmu przypomniał, że kiedy prezydent Lech Wałęsa przedstawiał na stanowisko NBP Hannę Gronkiewicz-Waltz, to jej osoba też nie była szerzej znana opinii publicznej, a z czasem okazało się, że był to trafny wybór. Dlatego marszałek jest przekonany, że jeżeli Sejm poprze kandydaturę Skrzypka, to po kilku miesiącach zarzuty o polityczną nominację ucichną, gdyż Skrzypek okaże się skutecznym szefem NBP.

Prezydent Lech Kaczyński wysunął w środę kandydaturę Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej Skrzypek współpracował z Lechem Kaczyńskim w NIK-u, a następnie w warszawskim ratuszu.

Sejm, który powołuje prezesa NBP na wniosek prezydenta, ma głosować nad kandydaturą Skrzypka 10 stycznia. Tego dnia kończy się też kadencja obecnego szefa banku centralnego Leszka Balcerowicza.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane