Jurgiel będzie rozmawiał w Brukseli o kwotach połowowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 17:59

Wysokość kwot połowowych oraz zmniejszenie okresu ochronnego na połowy dorsza przez polskich rybaków będzie przedmiotem negocjacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w Brukseli - poinformował PAP w piątek dyrektor departamentu rybołówstwa w resorcie rolnictwa Grzegorz Łukasiewicz.

Wysokość kwot połowowych oraz zmniejszenie okresu ochronnego na połowy dorsza przez polskich rybaków będzie przedmiotem negocjacji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w Brukseli - poinformował PAP w piątek dyrektor departamentu rybołówstwa w resorcie rolnictwa Grzegorz Łukasiewicz.

    W dniach 21-22 grudnia odbędzie się spotkanie Rady Ministrów  Wspólnoty Europejskiej poświęcone rybołówstwu. Na nim zapadną ostateczne decyzje dotyczące m.in wysokości kwot połowów ryb na Bałtyku i warunków wykonywania rybołówstwa w 2006 roku.

    Łukasiewicz przypomniał, że KE wstępnie zaaprobowała już propozycje Międzynarodowej Komisji Morza Bałtyckiego. Zaproponowała ona, że limit połowów dorsza dla stada wschodniego, na którym łowią polskie kutry, wyniesie 45,339 tys. ton (dla państw Wspólnoty) wobec 39 tys. ton w 2005 roku. Połowy na stadzie zachodnim mają wynieść w 2006 roku 28,4 tys. ton.

    Dla Polski propozycje Komisji Bałtyckiej oznaczają wzrost limitu połowów dorsza o 2 tys. ton. W 2005 roku kwota połowa wynosiła 13,2 tys. ton.

    Według propozycji Komisji Bałtyckiej, w 2006 roku nadal będzie obowiązywał podział na dwa stada dorsza - zachodnie i wschodnie. Dla tych akwenów przewidziany jest odmienny okres ochronny dla połowu dorsza: we wschodnim akwenie - z powodu znacznie gorszej kondycji stada wschodniego - jest on dłuższy i ma wynieść trzymiesiące. W stadzie zachodnim okres ochronny ma trwać dwa miesiące.

    KE przedstawiła wieloletni plan ochrony dorsza. Zakłada on powiększenie okresu ochronnego o 10 proc. tj. o 27 dni. KE forsuje ten plan przy aktywnym poparciu Szwecji. Zdaniem Łukasiewicza, Polska może rozpatrzyć taką propozycję, ale uważa, że wyznaczenie dodatkowych dni, w których nie będzie można łowić dorszy powinnonależeć do jurysdykcji krajowej.

    Kolejną propozycją KE, jest wprowadzenie w okresie ochronnym zakazu połowu narzędziami służącymi do połowów dorsza. Jak wyjaśnił dyrektor, narzędzia te są też używane do połowów ryb płaskich (np. flądry). Polska jest potentatem w połowach na Bałtyku tych ryb, w okresie letnim ryby płaskie stanowią 70 proc. wszystkich połowów. A w okresie ochronnym na dorsza, połowy ryb płaskich stanowią źródło utrzymania, zwłaszcza dla małych jednostek rybackich.

    Łukasiewicz zaznaczył, że Polska przedstawiła propozycje wyłączenia z tego zakazu jednostek rybackich poniżej 12 metrów długości. Argumentem jest to, że przy połowach ryb płaskich, narzędziami stawnymi, wyławiane są też w niewielkiej ilości dorsze. W 2005 roku na 1,5 tys. ton złowionych ryb płaskich przez te jednostki było ok. 70 ton dorsza. Dodał, że inaczej wygląda sprawa w przypadku Danii i Niemiec, tam rybacy łowią przy pomocy sprzętu włóczonego.

    Dyrektor poinformował, że prezydencja brytyjska przedstawia różne propozycje, ale wszystkie one zmierzają do zmniejszenia połowów dorszy na Bałtyku. Polska nie może się zgodzić ze zmniejszanie kwot połowowych, gdyż niesie to konsekwencje ekonomiczno-społeczne dla naszych rybaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane