Jurgiel: od dwóch lat rząd PiS realizuje program ws. polskiej wsi

PAP
opublikowano: 17-09-2017, 17:32
aktualizacja: 17-09-2017, 17:33

Stabilne społecznie i ekonomicznie rolnictwo, obszary wiejskie zagospodarowane jako miejsce wygodnego życia, pracy i wypoczynku – to główne założenia programu dotyczącego polskiej wsi, który od dwóch lat realizuje rząd PiS – mówił w niedzielę w Spale minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu wziął udział w Dożynkach Prezydenckich.

Podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, za podtrzymywanie tradycji spalskich dożynek, które – jak przypomniał - po raz pierwszy odbyły się w tej miejscowości w 1927 roku. Podziękował też głowie państwa, za jego "wrażliwość i głębokie zrozumienie problemów rolnictwa i otwartość wobec rolników".

Jak mówił, rząd PiS realizuje program, którego głównymi założeniami jest stabilne społecznie i ekonomicznie rolnictwo, obszary wiejskie zagospodarowane jako miejsce wygodnego życia, pracy i wypoczynku. Jurgiel wspomniał również o problemach, jakie rząd Beaty Szydło musi rozwiązać. Według niego, to przede wszystkim, opłacalność produkcji rolnej.

"Udało się przez dwa lata, podejmując różnego rodzaju działania, doprowadzić do poprawy opłacalności produkcji rolnej, na najważniejszych rynkach. Te działania to środki finansowe, które pozyskiwaliśmy z Unii Europejskiej, zwiększenie budżetu krajowego (...), to jest aktywna polityka międzynarodowa" – mówił. Dodał, że zwiększany jest eksport, który w tym roku osiągnął już 25 mld euro.

Zapowiedział, że ministerstwo będzie szukać rozwiązań nie tylko ekonomicznych, finansowych, ale też związanych z funkcjonowaniem rynku nawozowego, rynku ochrony roślin. "To wszystko trzeba naprawiać, bo wiąże się to z kosztami produkcji" – powiedział.

Przypomniał, że jest już ustawa o nieuczciwej konkurencji, czy przewadze kontraktowej, która zwiększyła pozycje rolnika w relacjach z hipermarketami. Jest też ustawa o sprzedaży detalicznej. Trwają prace nad wprowadzeniem ustawy o gospodarstwie rodzinnym i nad usprawnieniem administracji.

Na koniec minister podziękował rolnikom za ich ciężki trud.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane