Jurgiel: W kwietniu będzie wiadomo, czy można połączyć ARiMR i ARR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 16:38

Do kwietnia będzie wiadomo, czy można połączyć Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z Agencją Rynku Rolnego (ARR) - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Do kwietnia będzie wiadomo, czy można połączyć Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z Agencją Rynku Rolnego (ARR) - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

    Połączenie tych agencji zapowiadało w programie wyborczym Prawo i Sprawiedliwość. 

    Jurgiel wyjaśnił, że na takie połączenie potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Dodał, że do rozwiązania pozostaje sprawa akredytacji i systemów informatycznych. "Musimy mieć jednoznaczne opinie od ekspertów, że połączenie nie spowoduje skutków prawnych dotyczących realizacji zadań przez te instytucje" - powiedział.

    "Po kwietniu podejmiemy decyzję, kiedy i na jakich zasadach agencje mają być połączone (...) Jest to jedna z trudniejszych decyzji, ale wierzę, że zostanie podjęta" - powiedział minister. Dodał, że jeżeli ekspertyzy wskażą, że są kłopoty z połączeniem agencji, to będą prowadzone dalsze prace nad tym projektem. 

    Jurgiel poinformował też, że opracowany jest projekt ustawy o Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), który zakłada przejęcie nadzoru nad nią przez resort rolnictwa. Obecnie jest ona w gestii ministra skarbu. Zaznaczył, że po przejęciu nadzoru resort przygotuje projekt nowych rozwiązań w zakresie gospodarowania państwową ziemią.

    Minister dodał, iż chce, by ok. 400 tys. ha ziemi zarządzane przez ANR zostało sprzedane rolnikom na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Zaznaczył, że obecnie gospodarka ziemią jest prowadzona niewłaściwie, a przetargi praktycznie eliminują możliwość nabycia ziemi przez rolników.

    Jurgiel zapewnił też, że resort rolnictwa jest otwarty na spółdzielczość wiejską i zamierza przygotować projekt ustawy o spółdzielczości rolnej odrębnej od ustawy Prawo spółdzielcze.

    Ministerstwo rolnictwa będzie dążyć do skonsolidowania działalności rynków hurtowych i giełd. Będą one prowadzić działalność promocyjną artykułów rolniczych. Ponadto potwierdził, że od początku roku pracuje zespół, który do końca czerwca ma przygotować organizacyjno-prawne rozwiązania połączenia wszystkich instytucji zajmujących się dotychczas bezpieczeństwem i jakością żywności w jeden urząd bezpieczeństwa i jakości żywności. 

    Jak zapewnił Jurgiel, resort podjął już działania w celu uruchomienia rezerwy restrukturyzacyjnej. Dodał, że prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską m.in. w sprawie wprowadzenia "okresu przejściowego" i "zbilansowania roku kwotowego przy pomocy rezerwy restrukturyzacyjnej". Działania te mają uchronić rolników od płacenia w tym roku kar za przekroczenie limitu produkcji mleka.

    Polska otrzymała na mocy Traktatu Akcesyjnego limit produkcji mleka w wysokości 8,5 mln ton. Zdaniem ministra, przyznana Polsce przez Unię kwota produkcji mleka jest za mała, powinna wynosić 10-11 mln litrów.

    Jurgiel zaznaczył, że resort rolnictwa realizuje zadania zgodnie z przyjętym planem i harmonogramem - od chwili powołania rządu uchwalone zostały 2 ustawy "rolnicze", a 4 dalsze są w pracach w parlamencie; zostało ponadto wydanych 52 rozporządzeń ministra rolnictwa. Dodał, że obecnie ministerstwo pracuje nad 15 projektami ustaw i 89 rozporządzeniami ministra rolnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jurgiel: W kwietniu będzie wiadomo, czy można połączyć ARiMR i ARR