Jurgiel: w poniedziałek wstępne propozycje KE ws. trzody chlewnej i mleka

ISBNews
opublikowano: 10-03-2016, 14:27

W poniedziałek Komisja Europejska przedstawi wstępne propozycje dotyczące interwencji na rynku trzody chlewnej i mleka - poinformował w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas wspólnej konferencji prasowej z komisarzem UE ds. rolnictwa Philem Hoganem.

Polska przekazała już swoje pomysły. KE w sumie otrzymała około stu postulatów ze wszystkich państw Unii Europejskiej.

"W poniedziałek (14 marca) na radzie ministrów Komisja Europejska przedstawi wstępne propozycje ewentualnych dalszych interwencji na rynku mleka i wieprzowiny" - mówił Jurgiel. "Polska zajmie w tym obszarze stanowisko. W ramach tej dyskusji będziemy chcieli popierać takie rozwiązania, które oczywiście dotyczą całej Europy, ale też przede wszystkim muszą dotyczyć Polski" - podkreślił.

Sytuacja na rynkach mleka i wieprzowiny była głównym tematem rozmowy szefa MRiRW z komisarzem UE. Jurgiel przypomniał, że dyskusje ministrów rolnictwa na ten temat trwają od sierpnia ub. roku i przyjęto już pewne programy pomocowe. W Polsce jest np. realizowany program wsparcia finansowego rynków mleka i wieprzowiny - dodał.

Jurgiel z komisarzem Hoganem omówił też kwestie ewentualnego przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej oraz spraw związanych z rozwojem obszarów wiejskich. W przypadku WPR i polityki dla unijnego rolnictwa po 2020 roku Polska wskazuje na zagrożenia globalne: malejącego wzrostu gospodarczego, groźbę kryzysu finansowego, czy brytyjskiego referendum w sprawie wystąpienia z UE.

"Inną ważną dla nas sprawą, jeśli chodzi o przyszłość polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, jest poszukiwanie wsparcia dla małych i średnich gospodarstw. Jak wiemy w Polsce jest 1,4 mln gospodarstw, część małych gospodarstw, i tutaj trzeba też szukać takich instrumentów wsparcia, które powodują, że obszary wiejskie nie będą wyludniały się, tylko będą to obszary żywotne" - podkreślił minister.

"Poinformowałem, że przygotowujemy w Polsce Pakt dla Obszarów Wiejskich, by polityka w odniesieniu do obszarów wiejskich stała się nie tylko polityką ministra rolnictwa, ale całego rządu. I w tej strategii gospodarczej wicepremiera (Mateusza) Morawieckiego jeden z obszarów jest poświęcony wyrównaniu szans między terenami zapóźnionymi" - dodał Jurgiel.

Hogan swe wsparcie w pracach nad pakietem dla wsi "Rolnictwo oczywiście nie dotyczy tylko rolników, to także sprawa obszarów wiejskich, miejsc pracy i dóbr publicznych oraz tego, co rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich mogą zrobić z pomocą i wsparciem polskiego rządu i Unii Europejskiej" - mówił.

"Te 32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, to znacząca suma pieniędzy na dopłaty bezpośrednie i środki rozwoju obszarów wiejskich. Z pewnością da impuls obszarom wiejskim" - zauważył komisarz.

Przypomniał, że odkąd kraj przystąpił do UE, eksport produktów rolnych z Polski wzrósł pięciokrotnie. Wynika z tego - dodał - iż sektor rolny ma ogromny wkład w ogólny wzrost gospodarczy kraju, sięgający 3,5 proc. rocznie.

"Wspominając te pozytywy oczywiście nie zamierzam lekceważyć kwestii, które są problemem w tej chwili, w szczególności w odniesieniu do rynków. A rynki mleka i wieprzowiny dla rolników są bardzo trudne" - zaznaczył komisarz.

Podkreślił, we wrześniu 2015 roku zainicjował pakiet solidarnościowy dla rolników, o wartości 500 mln euro, dotyczący prywatnego przechowywania serów, mleka w proszku i wieprzowiny. Jest też - dodał - program wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane