Jurgiel złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie ARiMR

Polska Agencja Prasowa SA
20-04-2006, 19:52

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury na b. szefa tego resortu Wojciecha Olejniczaka. Zarzuca Olejniczakowi, że nie dopilnował sprawy dostarczenia rolnikom w ubr. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa załączników graficznych do wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury na b. szefa tego resortu Wojciecha Olejniczaka. Zarzuca Olejniczakowi, że nie dopilnował sprawy dostarczenia rolnikom w ubr. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa załączników graficznych do wniosków o dopłaty bezpośrednie.

    Jurgiel poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że za brak tych dokumentów grożą Polsce unijne kary.

    Olejniczak uważa, że oskarżenia Jurgiela są reakcją na krytykę SLD.

    Szefowa ARiMR Elżbieta Kaufman-Suszko uznała, że obecne opóźnienia w wysyłaniu wniosków do rolników wynikają z zaniedbań, które powstały w 2005 roku, kiedy prezesem Agencji był Wojciech Pomajda.

    Zdaniem Kaufman-Suszko, Pomajda, zamiast zajmować się sprawami Agencji, prowadził kampanię wyborczą. Jak mówiła prezes, kontrole prowadzone w Agencji wykazują, że publiczne pieniądze wydawane były "lekką rączką". Dotyczy to m.in. wysokości czynszu płaconego za obecną siedzibę Agencji, podróży służbowych byłego prezesa, a także umowy o świadczenia usług medycznych dla pracowników. Kontrola wykazała ponadto brak 100 komputerów, których nie można znaleźć w Agencji.

    Jurgiel zapowiedział, że sprawy niegospodarności w Agencji będą nadal badane i prawdopodobnie zostaną skierowane w tych sprawach doniesienia do prokuratury.

    Kaufman-Suszko powiedziała, że do 1 grudnia 2005, kiedy zgodnie z terminem unijnym należało już wypłacać rolnikom dopłaty, nie zostały jeszcze przeprowadzone wszystkie kontrole gospodarstw oraz nie wydano wszystkich decyzji administracyjnych o przyznaniu dopłat. Tak naprawdę nie było nic przygotowane - dodała.

    Przypomniała, że Agencja zaczęła przyjmować wnioski dot. gospodarstw niskotowarowych i na dostosowanie do standardów unijnych w I kwartale 2005 r., gdy system informatyczny do obsługi tych zadań nie był gotowy i nie było unijnej akredytacji na te działania. Z tego tytułu powstały kilkumiesięczne zaległości w wypłatach.

    Odniosła się w ten sposób do przedstawionych w środę zarzutów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W petycji skierowanej do premiera SLD napisał m.in: "przed rokiem o tej porze już 1 mln 300 tys. rolników otrzymało należne płatności, w tym roku 850 tys."

    "Kiedy się krytykuje działania ministra Jurgiela i prezes ARiMR, wówczas pan Jurgiel opowiada jakieś dyrdymały, które nijak mają się pewnie prawdy" - powiedział w czwartek dziennikarzom Olejniczak, komentując wypowiedzi Jurgiela.

    "Rok temu o tej porze wszyscy rolnicy dostali dopłaty bezpośrednie, w tym roku panuje ogromny bałagan, chaos, zwalniani są kompetentni ludzie, aby można było zatrudnić swoich" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jurgiel złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie ARiMR