Juszczenko apeluje do biznesmenów o opuszczenie szarej strefy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 18:59

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował w piątek do największych biznesmenów w swym kraju o wyprowadzenie interesów z "szarej strefy" i włączenie się do realizacji strategicznych projektów, celem których jest rozwój ukraińskiej gospodarki.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował w piątek do największych biznesmenów w swym kraju o wyprowadzenie interesów z "szarej strefy" i włączenie się do realizacji strategicznych projektów, celem których jest rozwój ukraińskiej gospodarki.

Juszczenko spotkał się w Kijowie z właścicielami największych przedsiębiorstw Ukrainy. W gronie zaproszonych 20 biznesmenów znaleźli się m.in. najbogatszy człowiek Ukrainy, szef donieckiej korporacji System Capital Management Rinat Achmetow, właściciel korporacji Interpipe i zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, Wiktor Pinczuk.

Zwracając się do biznesmenów ukraiński prezydent zaznaczył, że głównym celem, który pragnie osiągnąć jest to, by przedsiębiorstwa zaczęły uczciwie płacić podatki. "Jeżeli zaczniemy grać według normalnych praw, będziemy mogli zwiększyć budżet (państwa) kilkakrotnie" - podkreślił Juszczenko. Dodał, że ukraiński biznes powinien zacząć "odchodzić od schematów, które dyskredytują stosunki między biznesem a władzą".

Juszczenko uważa, że wyjście biznesu z "szarej strefy" będzie sprzyjać rozwojowi kraju. Wezwał w związku z tym przedsiębiorców do udziału w strategicznych projektach dotyczących rozwoju korytarzy transportowych, budownictwa samolotów, przemysłu maszynowego i rakietowego.

 "+Pomarańczowa rewolucja+ już się zakończyła i jestem przekonany, że mamy teraz możliwość pokazania całemu światu możliwości osiągnięcia przez ten kraj sukcesu"  - powiedział Juszczenko.

Obecny na spotkaniu premier Ukrainy Jurij Jechanurow zaproponował przedsiębiorcom współpracę w celu stworzenia finansowego planu spłaty zaległych podatków.

"Narodowa burżuazja siedzi za jednym stołem z prezydentem. Jest to dowód na chęć prowadzenia dialogu przez obie strony" - powiedział Jechanurow cytowany przez służby prasowe Juszczenki.

Ukraiński premier oświadczył wcześniej, że jednym z tematem rozmów przedstawicieli władz z biznesem będzie kwestia sprywatyzowanych z naruszeniem prawa przedsiębiorstw państwowych.

Przykładem takiej prywatyzacji jest kombinat górniczo-hutniczy "Kryworiżstal". Został on sprzedany za pół ceny w czasach prezydentury Leonida Kuczmy Związkowi Inwestycyjno-Metalurgicznemu, którego właścicielami są Achmetow i Pinczuk.

Prywatyzacja "Kryworiżstalu" została unieważniona, a ponowny przetarg w sprawie sprzedaży przedsiębiorstwa odbędzie się 24 października.

Jechanurow powiedział, że inne ukraińskie przedsiębiorstwa, które sprzedano z naruszeniem prawa, nie będą odbierane ich obecnym właścicielom.

"Będziemy rozmawiać językiem interesów: boicie się, że odbiorą wam obiekt? Nie twierdzimy, że go ukradliście, lecz mówimy, że prywatyzacja odbywała się w warunkach zaniżonej konkurencji. Wyjdźmy na poziom rynkowy i dobrowolnie dopłaćmy (różnicę)" - powiedział Jechanurow.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane