Juszczenko: Rurociąg Odessa-Brody może stać się częścią rynku energii UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2005, 11:54

Rurociąg Odessa-Brody mógłby się stać częścią wspólnego rynku energii Unii Europejskiej i ułatwić zarówno UE jak i Ukrainie dostęp do nowych rynków - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko po spotkaniu w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Rurociąg Odessa-Brody mógłby się stać częścią wspólnego rynku energii Unii Europejskiej i ułatwić zarówno UE jak i Ukrainie dostęp do nowych rynków - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko po spotkaniu w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

"Wierzymy, że jest to jeden z najbardziej obiecujących projektów, który może być organicznie włączony do koncepcji wspólnego rynku energii UE"  - powiedział Juszczenko. "Nasze stanowisko nie zmieniło się, projekt Odessa-Brody mógłby pozwolić Unii Europejskiej i Ukrainie otworzyć się na nowe rynki i obszary" - dodał.

Ukraiński prezydent poinformował, iż zaproponował powołanie komisji UE-Ukraina ds. współpracy w dziedzinie energii. "Zaproponowaliśmy przewodniczącemu Barroso utworzenie roboczej komisji, która zajęłaby się możliwościami współpracy w dziedzinie energii, włączając w to projekt Odessa-Brody" - powiedział.

W połowie lutego szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk oświadczył, że Ukraina jest zainteresowana, by ropociąg Odessa-Brody został przedłużony aż do Gdańska i "by spełniał funkcję, do której został przeznaczony", tzn. przesyłał ropę w zakładanym od początku kierunku północno-zachodnim.

Poprzedni rząd Ukrainy planował początkowo, że ropociąg Odessa-Brody będzie służył do transportowania kaspijskiej ropy z terminalu "Piwdennyj" koło Odessy do miejscowości Brody w pobliżu granicy z Polską. W przyszłości nowa linia przesyłowa miała być przedłużona do Polski.

W lipcu 2004 roku ówczesny rząd Wiktora Janukowycza zmienił decyzję i zgodził się, aby czasowo rurociąg był wykorzystywany do przesyłania rosyjskiej ropy w kierunku odwrotnym od zakładanego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane