Juszczenko spotkał się z rosyjskimi nafciarzami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2005, 21:59

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko obiecał w czwartek przedstawicielom rosyjskich kompanii naftowych, że na rynku ropy naftowej Ukraina będzie działać wyłącznie zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko obiecał w czwartek przedstawicielom rosyjskich kompanii naftowych, że na rynku ropy naftowej Ukraina będzie działać wyłącznie zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej.

    "Od dzisiaj to, co nazywane było kryzysem naftowym, zostawiamy za sobą" - oświadczył Juszczenko na spotkaniu, na którym była również obecna premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

    Szefowa rządu oświadczyła niedawno, że braki benzyny na ukraińskich stacjach benzynowych wywołane zostały przez rosyjskie kompanie naftowe, które 7 do 11 maja przerwały dostawy tego surowca na ukraiński rynek. Doprowadziło to do kolejek przed stacjami. Rosja kontroluje blisko 90 proc. ukraińskiego rynku paliw.

    Wcześniej Juszczenko powiedział, że jedną z przyczyn kryzysu paliwowego na Ukrainie jest  administracyjne zarządzanie cenami ropy naftowej. Juszczenko wydał w środę dekret, w którym zleca rządowi ujednolicenie polityki cenowej i podatkowej na rynku paliw oraz wprowadzenie zerowego podatku VAT na tranzyt surowców energetycznych.

    Ostatnie wydarzenia na rynku produktów naftowych na Ukrainie są przykładem tego, jak nie należy załatwiać spraw - powiedział Juszczenko. - Na takiej polityce przegrywamy wszyscy - podkreślił.

    Na spotkanie z ukraińskim prezydentem przybył ambasador Rosji na Ukrainie Wiktor Czernomyrdin, oraz szefowie działających na Ukrainie rosyjskich kompanii naftowych.

    Strony ustaliły minimalne ceny sprzedawanego na Ukrainie paliwa i podkreśliły, że "od dzisiaj ceny będą regulowane przez wolny rynek" - powiedział po spotkaniu doradca gospodarczy ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Tretiakow.

    Ukraińska strona zaprzeczyła istnieniu tezy o "zmowie między rosyjskimi dostawcami ropy".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Juszczenko spotkał się z rosyjskimi nafciarzami