Czytasz dzięki

Juszczenko wzywa do usunięcia pośredników w imporcie gazu

Interfax.pl
opublikowano: 02-11-2007, 12:39

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko uważa ze  ważną dla Ukrainy kwestię usunięcia pośredników w imporcie gazu oraz prowadzenia lepszej polityki w sprawach tranzytu gazu i magazynowaniu surowca.

"Zdefiniowałbym trzy lub cztery kwestie kluczowe dla Ukrainy. Pierwszą z nich jest przejście do prostych, jasnych i przejrzystych zasad dostaw i rozliczeń […] Kiedy mówimy o bezpośrednich dostawach, nie chodzi nam tylko o optymalną cenę, ale także przejrzyste, jasne procesy zrozumiałe dla wszystkich" - powiedział Juszczenko.

Prezydent dodał, że "koniecznym jest przejście do tworzenia rynkowych stosunków miedzy klientem [Ukraina] i sprzedawcą [Rosja]".

"Opowiadamy się za przejrzystym modelem cen gazu, stawek za tranzyt oraz magazynowanie gazu dostarczanego przez jakiegokolwiek właściciela gazu" - powiedział Juszczenko.

Prezydent dodał, że cena gazu musi być przewidywalna i ustalona na najwyższym szczeblu między zainteresowanymi państwami.

Juszczenko powiedział też, że Ukraina i Rosja niedługo przeprowadzą rozmowy na temat dostaw gazu. Prezydent liczy, że cen za dostawy gazu na Ukrainę na rok 2008 ustalona zostanie podczas rozmów w najbliższym czasie.

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane