Jutro decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

26-10-2004, 14:42

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) poinformuje, czy podwyższy bądź obniży stopy procentowe. Analitycy prognozują, że podczas październikowego dwudniowego (wtorek, środa) posiedzenia Rada nie zmieni stóp procentowych.

Między czerwcem a sierpniem RPP podniosła stopy łącznie o 125 pkt bazowych, czyli 1,25 pkt procentowego. Ostatnia, sierpniowa podwyżka wyniosła 50 pkt bazowych. Podstawowa stopa proc. NBP wynosi 6,5 proc. We wrześniu RPP nie zmieniała stóp procentowych.

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie analitycy Zespołu Prognoz i Analiz Makroekonomicznych PKO BP prognozowali, że RPP nie podniesie stóp w październiku. Jednak - jak uważają - "proces podnoszenia stóp nie został jeszcze zakończony". Ich zdaniem, stopy mogą wzrosnąć dopiero w listopadzie - o 25 pkt bazowych, zaś kolejnej podwyżki można się spodziewać na początku 2005 roku.

Również analitycy Commerzbank Securities nie zakładają październikowych podwyżek stóp.

Wicepremier Jerzy Hausner mówił w ubiegłym tygodniu, że jego zdaniem RPP powinna pozostawić w październiku stopy procentowe bez zmian. Dodał, że nie ma żadnych nowych sygnałów wskazujących, że Rada powinna postąpić inaczej.

GUS podał w poniedziałek, że ceny żywności w I połowie października wzrosły o 1,2 proc. w porównaniu z I połową września. Wcześniej ekonomiści szacowali ten wzrost na 0,93 proc.

"Dla prognoz inflacyjnych te dane nie są zagrożeniem, można oczekiwać spadku inflacji do 4,1-4,2 proc. w październiku - powiedział PAP Arkadiusz Krześniak z Deutsche Bank Polska.

Według danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 4,4 proc. rok do roku i 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, po wzroście o 4,6 proc. rok do roku i deflacji 0,4 proc. w sierpniu. Analitycy zwracają uwagę, że w Polsce dość wolno wzrastają płace (przez wrzesień o 1,1 proc. i o 3,7 proc. przez rok), nastąpił też spadek podaży pieniądza - co jest dodatkowym argumentem przeciw podwyżkom stóp.

Według opublikowanych we wtorek badań CBOS, coraz mniej osób dostrzega, że ceny rosną, maleje też liczba tych, którzy określają podwyżki cen jako znaczne.

W październiku poprawiły się opinie na temat zmian cen ośmiu spośród piętnastu grup artykułów. Mniej osób niż we wrześniu odczuwa wzrost cen cukru i wyrobów cukierniczych, pieczywa, mąki i jej przetworów oraz kasz (spadek po 10 pkt proc.), nabiału i papierosów (po 6 pkt proc.), tłuszczów roślinnych, środków czystości (po 5 pkt proc.), mięsa i jego przetworów (4 pkt proc.). Nie zmieniły się natomiast opinie m.in. o cenach paliw i lekarstw.

Pomimo tej tendencji respondenci decydowali się w większym stopniu na zakup tańszych produktów niż poprzednio.

Badani pesymistycznie przewidują tendencje inflacyjne. Ponad dwie trzecie ankietowanych (68 proc.) uważa, że w najbliższych miesiącach ceny w Polsce wzrosną, co piąty (19 proc.) jest przekonany, że pozostaną one bez zmian, a zaledwie co pięćdziesiąty (2 proc.) - że spadną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jutro decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych