Jutro rozmowy z KE ws. umowy operatorskiej

DI, PAP
opublikowano: 03-11-2010, 14:35

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski wraz z wiceszefem Urzędu Regulacji Energetyki Markiem Woszczykiem spotka się w  czwartek z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie umowy operatorskiej na zarządzanie polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Wiceminister skarbu powiedział PAP, że w rozmowach w Brukseli, które mają rozpocząć się w czwartek rano, wezmą również udział prezes Gaz-Systemu Jan Chadam oraz wiceprezes spółki Wojciech Kowalski. Komisję Europejską będzie reprezentował m.in. szef jej dyrekcji generalnej ds. energii Philip Lowe.

Budzanowski podkreślił, że rozmowy z KE mają dotyczyć zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Z kolei z przebywającym w czwartek w Warszawie unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem ma się spotkać wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Obaj wezmą udział w XII spotkaniu przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, które odbędzie się po południu w Senacie.

Służba prasowa Gazpromu poinformowała we wtorek, że Oettinger w imieniu KE wyraził we wtorek zadowolenie z przebiegu i wyników rosyjsko-polskich rozmów o współpracy w sferze gazowej.

Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak i Igor Sieczin, podpisali w piątek umowę międzyrządową w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Polski o około 2 mld metrów sześciennych rocznie.

Na początku roku, gdy porozumienie było już wynegocjowane, uwagi do niego zgłosiła KE. Dotyczyły one operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, którym gaz z Rosji przez Polskę płynie do Niemiec. Prawo UE wymaga, by operatorzy gazociągów tranzytowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

Operatorem jamalskiej magistrali był dotychczas należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz. W związku z wątpliwościami KE Polska w maju wstrzymała podpisanie umowy.

W październiku PGNiG, Gazprom i EuRoPol Gaz uzgodniły w Moskwie, że zarządzanie polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego przejmie polski Gaz-System. W negocjacjach w tej sprawie uczestniczył też przedstawiciel KE - szef jej dyrekcji generalnej ds. energii Philip Lowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane