Jutrzenka jest ciągle godna zainteresowania inwestorów

Mariusz Wesołowski
opublikowano: 11-06-2001, 00:00

Jutrzenka jest ciągle godna zainteresowania inwestorów

Zgodnie z prognozami „Pulsu Biznesu”, inwestorzy na ostatnich sesjach chętnie nabywali walory spółek z branży cukierniczej. Szczególnym uznaniem cieszyły się akcje bydgoskiej Jutrzenki.

Jutrzenka od dwóch miesięcy znajduje się w trendzie wzrostowym i wydaje się, że można oczekiwać jego kontynuacji. Na ostatnim walnym zgromadzeniu spółki nastąpiły radykalne zmiany w radzie nadzorczej, które z pewnością wpłyną pozytywnie na przyszłość firmy. Do 5-osobowej rady, która dotychczasowo składała się wyłącznie z przedstawicieli załogi, aż 4 przedstawicieli wytypowali zewnętrzni akcjonariusze spółki. Oczekiwania na pozyskanie inwestora branżowego znów przybrały na sile.

Wśród nowych członków rady znaleźli się przedstawiciele bankowości inwestycyjnej. Dodatkowo bydgoska firma poprawia wyniki finansowe, co powinno być uwidocznione w nadchodzących rezultatach drugiego kwartału. Także wartość rynkowa Jutrzenki wskazuje, że spółka ma duży potencjał wzrostowy.

Strzelec do przejęcia

Kolejnym potencjalnym celem do przejęcia jest browar Strzelec. W ostatnich dniach akcje małopolskiej spółki przeżywały dość intensywny wzrost. Wydaje się, że mogą przez chwilę „odpocząć”, jednak trend rosnący ma szansę się utrzymać. Tendencja taka powinna być dodatkowo wsparta przez dobre wyniki finansowe spółki.

Obecna pora roku sprzyja zwiększonej konsumpcji piwa, a browar Strzelec utrzymuje wzrost w jego sprzedaży. Dodatkowo w najbliższym czasie spółka może zawrzeć porozumienie z Józefem Gierowskim dotyczące lubelskich browarów Perła. Strzelec deklaruje gotowość sprzedaży jej walorów, co w przypadku finalizacji przyniosłoby dodatkowe środki na inwestycje.

Minimum Orbisu

W najbliższym czasie uwagę inwestorów przyciągać będzie sieć hotelarska Orbis. Kurs spółki od ponad roku utrzymuje się w trendzie spadkowym. Z początkiem czerwca w wyniku wzmożonej podaży akcji jej cena zbliżyła się do 52-tygodniowego minimum na poziomie 19,90 zł.

Najbliższe sesje powinny wyjaśnić, czy spółka będzie szukała nowego dna, czy też tendencja spadkowa zostanie powstrzymana. Warto zwrócić uwagę, że bardzo duża wyprzedaż akcji Orbisu stwarza nadzieję na przynajmniej chwilowe powstrzymanie tendecji spadkowej. Dodatkowo obniżająca się wycena rynkowa spółki może skłonić jej głównego akcjonariusza, francuski Accor, do zwiększenia zaangażowania w spółkę. Z drugiej strony słaba koniunktura w gospodarce oraz silny złoty nie napawają optymizmem co do tegorocznych wyników Orbisu.

Prywatyzacje

Warto też zwrócić uwagę na TP SA, KGHM i PKN, spółki ściśle związane ze Skarbem Państwa. Najbliższy tydzień w związku z głosowaniem nad votum nieufności wobec minister Kameli-Sowińskiej, w przypadku jego akceptacji, może pogorszyć i tak nie najlepszą atmosferę wokół tych spółek. Jak wiadomo, wszystkie trzy stoją przed dalszym procesem prywatyzacji, który z dużym prawdopodobieństwem może ulec opóźnieniu. Taki przebieg wydarzeń dodatkowo osłabiłby zainteresowanie polskim rynkiem ze strony zagranicznych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Wesołowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jutrzenka jest ciągle godna zainteresowania inwestorów