Już 103 przypadki ptasiej grypy w Niemczech

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 12:28

Do 103 wzrosła w Niemczech liczba padłych ptaków, u których wykryto obecność niebezpiecznego także dla ludzi wirusa ptasiej grypy H5N1. Aktualne dane podał we wtorek Instytut Chorób Zwierzęcych na wyspie Riems.

Do 103 wzrosła w Niemczech liczba padłych ptaków, u których wykryto obecność niebezpiecznego także dla ludzi wirusa ptasiej grypy H5N1. Aktualne dane podał we wtorek Instytut Chorób Zwierzęcych na wyspie Riems.

Nowe przypadki zakażenia ptasią grypą stwierdzono u 18 łabędzi, 3 kanadyjskich gęsi oraz jednego myszołowa. Martwe ptaki znaleziono w okolicy miejscowości Wittower Faehre w północnej części bałtyckiej wyspy Rugii. Z tego miejsca pochodziły pierwsze martwe łabędzie, u których tydzień temu stwierdzono po raz pierwszy na terenie Niemiec wirusa H5N1.

W niedzielę wieczorem okazało się, że wirus ptasiej grypy rozszerzył się poza Rugię. Zarazki H5N1 stwierdzono u dwóch martwych ptaków znalezionych na terenie Pomorza Przedniego.

Na Rugii trwa akcja wybijania drobiu, zarządzona przez władze w celu zapobieżenia  rozprzestrzenianiu się wirusa na ptactwo domowe. Od niedzieli zlikwidowano 2500 kur i kaczek z ferm znajdujących się w pobliżu miejsca, gdzie znaleziono pierwsze zarażone łabędzie.

Do walki z ptasią grypą skierowano 250 żołnierzy Bundeswehry. Wojsko zbiera padłe ptaki. Żołnierze zainstalowali śluzę dezynfekcyjną, przez którą muszą przejechać samochody wyjeżdżające z Rugii na ląd stały oraz wjeżdżające na wyspę.  Czas oczekiwania wydłużył się w związku z tym do trzech godzin.

W ciągu tygodnia od wykrycia pierwszych przypadków ptasiej grypy w Niemczech, sprzedaż drobiu i produktów drobiarskich spadła w tym kraju o 10-12 proc. - informuje Niemiecka Federacja Rolników, która przewiduje "ciężkie czasy" dla drobiarstwa.

Jak na razie nie ucierpiał eksport. W 2005 r. Niemcy wyprodukowały 1,18 mln ton mięsa drobiowego, z czego wyeksportowano 30 proc., głównie do Rosji.

Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane