Już można składać wnioski o pomoc z tarczy 5.0

opublikowano: 15-10-2020, 22:00

O świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek mogą ubiegać się firmy z branż turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

Ruszył nabór wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wsparcie w ramach tzw. tarczy 5.0. Jest ona przeznaczona dla przedstawicieli branż turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Czekają na nich trzy formy pomocy: świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Co istotne, nabór jest prowadzony tylko w formie elektronicznej — przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ze świadczenia postojowego mogą skorzystać agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (rodzaj ich przeważającej działalność oznaczony jest kodem PKD 79.11.A i 79.90.A). Wysokość tej pomocy wynosi 2080 zł i można ją otrzymać maksymalnie trzy razy. Oczywiście trzeba udowodnić przestój w prowadzeniu biznesu z powodu koronawirusa. Agenci turystyczni będą musieli potwierdzić rozpoczęcie i prowadzenie działalności przed 1 kwietnia. Z postojowego mogą skorzystać również piloci i przewodnicy turystyczni, których praca ma charakter sezonowy i w 2019 r. nie potrwała dłużej niż dziewięć miesięcy.

Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć przedstawiciele biznesu, którzy otrzymali już co najmniej jedno tego typu świadczenie. Prawo do dodatkowej pomocy mają przedsiębiorcy, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest np. przewóz wycieczkowy i turystyczny lub wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych i cyrkowych. Mogą je otrzymać również osoby, które prowadzą tzw. pokoje zagadek, domy strachu, dyskoteki, salony gier elektronicznych i jarmarki. Warunkiem jest uzyskanie przychodu z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku niższego o co najmniej 75 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe można dostać maksymalnie trzy razy — w wysokości wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego (2080 zł albo 1300 zł).

Trzeci rodzaj pomocy to zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Przysługuje ono płatnikom z sektorów turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw (na podstawie kodu przeważającej działalności według PKD). Warunkiem jest prowadzenie działalności przed 30 czerwca, a wnioski będzie można składać do końca listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane