Już od 89 lat jesteśmy razem w podróży

RAFAŁ MILCZARSKI, prezes PLL LOT
opublikowano: 22-04-2018, 22:00

LOT wielkimi krokami zbliża się do swoich 90. urodzin.

To ogromny zaszczyt, ale też zobowiązanie, pracować dla polskiej linii lotniczej, która ma za sobą piękną przeszłość, a przed sobą — wiele na to wskazuje — świetlaną przyszłość. Piękna tradycja zobowiązuje. LOT jest dziś jedną z firm z największym doświadczeniem wśród europejskich linii lotniczych. Z satysfakcją mogę też powiedzieć, że jesteśmy dziś jednym z najszybciej rozwijających się przewoźników w Europie.

Od początku 2016 r. LOT ogłosił uruchomienie w sumie 58 połączeń, w tym z Warszawy do Los Angeles, Tokio i Singapuru, z Budapesztu do Chicago i Nowego Jorku oraz z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark. Taki postęp nie byłby możliwy bez rozwoju floty. Nowym nabytkiem jest np. odebrany miesiąc temu od Boeinga Dreamliner w wersji 787-9, pierwszy z zamówionych i największy dotychczas w barwach naszej linii. W 2018 r. pozyskamy dla naszych pasażerów 12 kolejnych maszyn dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu, m.in. kolejne Dreamlinery, Boeingi 737 MAX 8 i Embraery 195.

W ubiegłym roku przewieźliśmy 6,8 mln pasażerów wobec 5,45 mln rok wcześniej i 4,3 mln w 2015 r. Zakładamy, że w 2020 r. przekroczymy pułap 10 mln osób na naszych pokładach. Dynamiczny rozwój spółki ogranicza jedynie zmniejszająca się przepustowość Lotniska Chopina, czyli portu przesiadkowego LOT-u. W 2030 r., kiedy według rządowych zapowiedzi powinien już działać na dobre Centralny Port Komunikacyjny, prognozujemy, że LOT będzie przewoził już ponad 25 mln pasażerów rocznie.

Co bardzo ważne, LOT stał się wreszcie spółką, która zarabia. W 2017 r. mieliśmy 288 mln zł zysku operacyjnego EBIT. Rok wcześniej zysk w tej kategorii wyniósł 184 mln zł, podczas gdy 2015 r. LOT wykazał 46 mln zł straty. Nasze samoloty z charakterystycznym, pięknym żurawiem na statecznikach można spotkać na lotniskach na czterech kontynentach. Naszym pasażerom oferujemy już 96 regularnych tras. A to wcale nie koniec, ponieważ perspektywy dla rynku są obiecujące. Obywatel UE lata średnio 3-4 razy w roku, Polak — niecały raz. Nasi rodacy będą się bogacić i będą latać więcej, a my chcemy sprawić, żeby latali LOT-em. Szanowni Pasażerowie, rozwijamy się dla Was i dzięki Wam. Dziękuję za 89 lat wspólnej podróży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ MILCZARSKI, prezes PLL LOT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Już od 89 lat jesteśmy razem w podróży