Już ponad 150 tys. zamówień na Opla Astrę z Gliwic

PAP
opublikowano: 20-04-2016, 17:43

Opel otrzymał ponad 150 tys. zamówień na wytwarzany głównie w Gliwicach model Astra piątej generacji – poinformował dyrektor generalny Opla Karl-Thomas Neumann, który w środę odwiedził gliwicki zakład i spotkał się z jego załogą.

„Astra Made in Gliwice to prawdziwa gwiazda w salonach dealerów w całej Europie” – powiedział Neumann, który przywiózł do Gliwic przyznaną Astrze nagrodę „Samochód Roku 2016”. Szef firmy chwalił 3,9-tysięczną załogę za – jak mówił – „najwyższej światowej klasy jakość i wydajność produkcji”.

Dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland Andrzej Korpak określił wytwarzaną w Gliwicach Astrę jako "niesamowity sukces". W samochodzie zastosowano liczne innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo i ułatwiające prowadzenie pojazdu. Niektóre z nich — jak nieoślepiające matrycowe reflektory – to nowość w tym segmencie.

Astra jest też pierwszym modelem Opla oferowanym od początku obecności na rynku z systemem Opel OnStar – to „osobisty opiekun kierowcy”, poprawiający bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu.

W związku z dużym popytem na ten wytwarzany w Gliwicach od jesieni ub. roku model zakład zwiększył zatrudnienie (w ostatnim czasie przyjęto ok. 70 osób) i przyspieszył proces produkcyjny. Wszystkie operacje są robione szybciej, ale przez większą liczbę pracowników, w związku z czym auto schodzi z linii nie co półtorej minuty, ale co minutę i 20 sekund.

Nowa Astra produkowana jest w Gliwicach od września ub. roku; do końca 2015 r. z linii produkcyjnych zjechało ok. 20 tys. aut tego modelu, a od początku 2016 r. kolejne ponad 40 tys. Miesięczna produkcja gliwickiego zakładu to ok. 12,5-14 tys. aut tego modelu. W całym 2016 r. fabryka liczy na wyprodukowanie ok. 150 tys. tych samochodów.

W ub.r. gliwicka fabryka Opla wyprodukowała w sumie ponad 169,4 tys. samochodów kilku modeli, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Na początku 2016 r. przedstawiciele zakładu prognozowali, że ożywienie na europejskich rynkach może przynieść wzrost produkcji i w tym roku, podkreślając przy tym, że wielkość tegorocznej produkcji zależy przede wszystkim od popytu na Astrę piątej generacji.

W lutym ub. roku w Gliwicach rozpoczęto produkcję Holdenów Astra i Cascada, przeznaczonych na eksport do Australii i Nowej Zelandii. W kwietniu łączna produkcja od początku działalności zakładu przekroczyła dwa miliony aut. Największym wydarzeniem była jednak wrześniowa premiera piątej generacji Astry; samochód został dobrze przyjęty przez rynek, uzyskując branżowe nagrody. W listopadzie ruszyła w Gliwicach produkcja Buicka Cascady, przeznaczonego na rynek Ameryki Północnej.

Zakład General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach został otwarty w 1998 r. Obecnie składa się z trzech oddziałów: zakładu produkcji samochodów osobowych w Gliwicach, zakładu produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych. GMMP jest integralną częścią firmy Opel.

Centrala GMMP znajduje się w Gliwicach, gdzie oprócz m.in. nowego Opla Astry w wersji hatchback produkowany jest także kabriolet Cascada oraz Astra J w wersjach sedan, GTC i OPC. Zakład Opla w Gliwicach jest jednym z największych pracodawców w regionie. Należy też do największych polskich eksporterów. Zatrudnia 3,9 tys. osób. Należy do najefektywniejszych fabryk GM na świecie pod względem zużycia energii elektrycznej.

Marka Opel należy do najlepiej sprzedających się marek w Polsce. W I kw. 2016 r. sprzedaż Opla wzrosła o 7,4 proc., do ponad 9 tys. pojazdów, co stanowi najlepszy wynik za I kw. od 2008 r. Udział marki Opel w rynku wynosi 7,67 proc., co daje jej czwarte miejsce wśród marek samochodowych. Bestsellerem Opla w Polsce jest Astra - sprzedaż tego modelu w I kw. wzrosła aż o 45,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Opel astra
Opel astra
Opel
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane