Już we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach - oszczędności mogą sięgać 26 proc.

Materiał partnera
opublikowano: 09-05-2017, 00:00

Dobrze przygotowany audyt energetyczny wskazuje najbardziej energochłonne obszary w firmie. Warto przypomnieć, że dla przedsiębiorstw, które zatrudniają 250 lub więcej pracowników i których roczny obrót przekracza 50 milionów EUR wykonanie takiego audytu jest już obowiązkowe. Pierwszy audyt powinien zostać przeprowadzony w ciągu 12 miesięcy od momentu wejścia w życie nowej ustawy, a więc do 30 września 2017 roku. Przeprowadzenie audytu i stworzenie na jego podstawie planu zarządzania energią to jednocześnie doskonała okazja do wygenerowania znaczących oszczędności w firmie.

W przeprowadzaniu cyklicznego audytu, a przede wszystkim w diagnozie stanu obecnego mogą pomóc innowacyjne aplikacje jak np. Cisco Energy Management, które monitorują, mierzą i zarządzają zużyciem energii każdego urządzenia w całej infrastrukturze IT: od komputera razem z monitorem, poprzez telefony, drukarki, serwery, urządzenia sieciowe, macierze, skończywszy na systemach UPS. Jest to o tyle istotne, że infrastruktura i systemy IT odpowiadają za znaczący procent zużycia energii w firmie. W ramach inteligentnego budynku gdzie urządzenia funkcjonującą w sieci, w zakres monitoringu i zarządzenia aplikacji mogą wejść także klimatyzacja czy oświetlenie.

- Aplikacja dostarczy pełną informację o zużyciu energii w każdym urządzeniu i pomoże nam zrealizować znaczne oszczędności. Z danych Cisco wynika, że w ten sposób można zmniejszyć koszty energii w biurze nawet o 35 procent – mówi Adam Gwozdowski, inżynier Atende SA. Dlatego zapraszam do udziału w webinarium 10 maja, podczas którego opowiem jak dzięki pomiarowi, raportowaniu i redukcji zużycia energii w całej infrastrukturze IT w Twojej firmie można znacząco obniżyć koszty operacyjne organizacji. Omówię podstawowe funkcjonalności systemu Cisco EnergyWise wraz z przykładem architektury dla typowej implementacji. Zaprezentuję również system w działaniu na żywej sieci.

Jeśli firma ma własne centrum danych, warto poszukać wymiernych oszczędności także w tym, wyjątkowo energochłonnym obszarze.

– Coraz więcej firm zaczyna sobie zdawać sprawę, że bardzo duży potencjał ograniczenia kosztów tkwi w systemach zasilania i chłodzenia centrów danych. W źle zaprojektowanej serwerowni tylko niewielka ilość energii zużywana jest przez sprzęt IT, resztę pochłania system chłodzenia, zasilania wentylacji i klimatyzacji. Dobór optymalnych rozwiązań pozwoliłby zredukować całościowe zużycie energii na zasilanie i chłodzenie nawet o 20 proc. – dodaje Adam Gwozdowski.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) szacuje, że poprzez optymalizację procesów i infrastruktury przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii w polskim przemyśle można zwiększyć efektywność energetyczną nawet o 18-26%.

Według opublikowanego w 2016 r. raportu MAE „Efficiency Energy Market Report 2016” w 2015 r. globalna wartość inwestycji w efektywność energetyczną wyniosła 221 mld dol. W najbliższych latach trend ten nasili się, zaś Unia Europejska wciąż pozostanie globalnym liderem w zwiększaniu efektywności energetycznej, która zakłada przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii, redukcję jej strat oraz zwiększenie wykorzystania energii końcowej, dzięki zmianom ludzkich zachowań oraz zmianom gospodarczym i technologicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Już we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach - oszczędności mogą sięgać 26 proc.