Czytasz dzięki

Już wiemy, kiedy ropa będzie znów po 100 USD (ANALIZA)

Ceny ropy naftowej ponownie wrócą do pułapu 100 USD za baryłkę najwcześniej za ćwierć wieku, wynika z prostego modelu prognostycznego stworzonego przez pb.pl.

Nieco ponad tydzień temu w analizie technicznej zauważaliśmy, że twarde dno cen ropy najprawdopodobniej wypadnie gdzieś między pułapem 23,4 USD oraz 28,6 USD. Od tego czasu notowania surowca odbiły się o około 20 proc. Nawet jeśli inwestorzy nie zobaczyli właśnie twardego dna ropy, to z pewnością jest już ono na wyciągnięcie ręki, wynika z tamtej analizy (wyglądała ona jak poniżej).


Lekko wzrostowy kanał opisujący długoterminowe ramy poruszania się notowań ropy brent. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

Jest jednak jeszcze jeden ciekawy wniosek, do którego ta analiza prowadzi – mianowicie ile czasu będzie trzeba czekać, nim ceny ropy znów powrócą do pułapu 100 USD za baryłkę, poniżej którego – jak się wydaje – trwale zeszły ledwie półtora roku temu. Otóż dojdzie do tego nie wcześniej niż w 2042 r., wynika z tego prostego modelu prognostycznego, opartego na założeniu, że ceny ropy wahają się historycznie w ramach tendencji wzrostowej, której tempo jest zbieżne z tempem inflacji.

Zgodnie z analizą w ostatnich 30 latach wyrażone w dolarze ceny ropy przez większą część czasu poruszały się w kanale o nachyleniu dokładnie równym tempu inflacji w USA (tą zbieżność potwierdza także analiza cen w ciągu ostatnich 100 i 150 lat). Przy takim nachyleniu górne ograniczenie formacji, znajdujące się obecnie na wysokości 49 USD, sięgnie 100 dolarów dopiero w 2042 r. To znaczy, że o ile w międzyczasie nie dojdzie do mocnego wybicia górą z kanału (w przeszłości takie wybicia się zdarzały głównie na skutek wojen, jednak zwykle były krótkotrwałe), ceny ropy powinny pozostawać poniżej pułapu 100 USD za baryłkę jeszcze przez co najmniej ćwierć wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane