Już wkrótce otworzysz firmę w 10 minut

Materiał partnera
opublikowano: 18-01-2017, 00:00
aktualizacja: 18-01-2018, 09:56

Formalności związane z otwarciem jednoosobowej firmy zajmują zwykle kilka dni roboczych. Wkrótce ten czas będzie można radykalnie skrócić dzięki opracowanemu przez mBank i Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEDIG) zintegrowanemu, w pełni online’owemu procesowi otwierania firmy.

Rozpoczynanie własnej działalności bywa czasochłonne, a nieraz także wyczerpujące. Zanim początkujący przedsiębiorca dojdzie do momentu rejestracji swojej firmy, musi przebrnąć przez długi proces podejmowania wielu decyzji. Musi odpowiedzieć sobie na pytania: jakiego typu firmę otworzyć — jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, a może spółkę z o.o.? Jaką wybrać stawkę opodatkowania? Czy zostać VAT-owcem? Jaka forma księgowości będzie najlepsza? Czy księgowość prowadzić samodzielnie, czy zlecić to firmie zewnętrznej? Po wyborze najtrafniejszej opcji powinien skorzystać z jednej z trzech możliwych dróg formalnych. Pierwszą jest wypełnienie papierowego formularza w urzędzie. Druga to wypełnienie elektronicznego formularza na stronie www.ceidg.gov.pl i potwierdzenie tożsamości osobiście w urzędzie. Trzecia zaś to skorzystanie z profilu zaufanego.

Jedenaście spraw za jednym razem

We współpracy z zespołem ekspertów z CEDIG mBank postawił sobie za cel uproszczenie i skrócenie procesu otwierania firmy. W efekcie powstał zintegrowany, w pełni online’owy proces. Po jego udostępnieniu, którego należy się spodziewać niebawem, klient mBanku będzie mógł na jednym uproszczonym formularzu, w 10 minut założyć w pełni funkcjonującą firmę.

W ramach tego procesu klient przejdzie przez kolejne etapy. Cały proces od złożenia wniosku do pełnej aktywacji firmy będzie monitorowany, dzięki czemu na poszczególnych etapach procesu klient będzie informowany o bieżącym statusie. Drogą e-mailową i esemsową będzie otrzymywał komunikaty o przejściu do kolejnego z dwunastu etapów, do których zaliczają się:

  • Wypełnienie zintegrowanego wniosku
  • Założenie Profilu zaufanego
  • Otwarcie rachunku bankowego
  • Aktywacja księgowości
  • Złożenie wniosku o rejestrację firmy Wydane UPO — urzędowe poświadczenie odbioru Rejestracja firmy w CEIDG
  • Rejestracja w Urzędzie Skarbowym — nadanie NIP
  • Aktywacja rachunków bankowych
  • Rejestracja w ZUS
  • Nadanie REGON
  • Koniec procesu zakładania firmy

W przypadku jakichkolwiek pytań klient będzie miał do dyspozycji specjalnie przeznaczoną infolinię, za pośrednictwem której uzyska odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Doświadczeni konsultanci mKsięgowości odpowiedzą na pytania związane z założeniem działalności gospodarczej, ubezpieczeniami, podatkami itp.

Rozwiązanie na skalę globalną

Czasy rewolucji cyfrowej to również transformacja administracji publicznej w e-państwo, nie tylko poprzez informatyzację urzędów, ale również przez korzystanie z już istniejących kanałów komunikacji, w tym należących do biznesu, nie wykluczając branży finansowej. Współpraca sektora rządowego z bankami po raz pierwszy przyniosła owoce przy programie 500+, gdy możliwość wnioskowania o środki poprzez bankowość elektroniczną stała się bardzo popularna i przerosła oczekiwania wszystkich stron. Badanie przeprowadzone przez mBank wśród osób, które skorzystały z możliwości wnioskowania o 500+, wskazało jednoznacznie, że klienci chętnie realizowaliby sprawy urzędowe za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Projekt otwierania firmy z bankiem to kolejny przykład, jak przy współpracy z administracją publiczną można tworzyć rozwiązania przyjazne klientowi. To rozwinięcie idei jednego okienka przy jednoczesnym całkowitym przeniesieniu go w świat elektroniczny. Dzięki niemu, już niedługo, kandydat na człowieka biznesu będzie mógł wejść do banku jako osoba fizyczna, a opuścić go jako przedsiębiorca. Więcej, może zostać przedsiębiorcą nawet bez wizyty w banku, lecz z wykorzystaniem nowego rozwiązania informatycznego.

Projekt mBanku został zgłoszony przez mBank na ogólnoświatowy konkurs innowacji EFMA DMI AWARDS 2017. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dotyczący innowacji w świecie finansów. Brały w nim udział największe i najbardziej innowacyjne banki na świecie. Projekt zajął pierwsze miejsce w kategorii New Business Ecosystem. Kompleksowość rozwiązania spotkała się z uznaniem i ogromnym zainteresowaniem światowej konkurencji, z lekką nutą zazdrości jeśli chodzi o porozumienie i jakość współpracy z sektorem publicznym.

 

KOMENTARZ

Pomagamy oszczędzać czas

 BOGNA ANTOSIAK

wicedyrektor Departamentu Klienta Firmowego mBanku

Decyzja o zostaniu przedsiębiorcą to jedna z najbardziej ekscytujących chwil w życiu. Planujemy wtedy, jak wyjątkowy będzie nasz produkt lub usługa oraz kim będą nasi zadowoleni klienci. Misją mBanku jest sprawiać, żeby marzenia stawały się rzeczywistością.

Ułatwiamy drogę do ich realizacji poprzez eliminowanie zbędnych czynności związanych z załatwianiem prostych spraw urzędowych oraz pozyskiwaniem informacji. Tak, żeby przyszli przedsiębiorcy mogli skupić się na tym, co najważniejsze — budowie swojego biznesu.

Advertisement

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Już wkrótce otworzysz firmę w 10 minut