Kaczmarek chce od szefa policji wyjaśnień działań ws. Rospudy

23-02-2007, 16:42

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Janusz Kaczmarek zwrócił się do szefa policji Konrada Kornatowskiego o szczegółowe wyjaśnienia działań policji, które podjęto w sprawie protestów przeciwko rozpoczęciu budowy obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy - poinformował w piątek PAP rzecznik MSWiA Witold Lisicki.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Janusz Kaczmarek zwrócił się do szefa policji Konrada Kornatowskiego o szczegółowe wyjaśnienia działań policji, które podjęto w sprawie protestów przeciwko rozpoczęciu budowy obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy - poinformował w piątek PAP rzecznik MSWiA Witold Lisicki.

Chodzi o polecenie szefa policji, przekazane komendantom wojewódzkim i szefowi stołecznej policji, a dotyczące - jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka komendanta Danuta Wołk- Karaczewska - zbierania informacji o ewentualnych zagrożeniach związanych z protestami.

O tym poleceniu napisał piątkowy "Dziennik". Według gazety, chodziło o rejestrowanie i rozpracowywanie ekologów w całym kraju, a "pod lupą" mieli się znaleźć działacze i organizacje "zagrażające rządowemu programowi obwodnicy w dolinie Rospudy".

W tej sprawie z Kaczmarkiem, w piątek spotkał się premier Jarosław Kaczyński. Według rzecznika rządu Jana Dziedziczaka, minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował premiera, że zwrócił się do komendanta o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące działań policji w tej sprawie.

Informacjom "Dziennika" zaprzeczyła w piątek w rozmowie z PAP Wołk-Karaczewska. "Pismo, wysłane do komend, nie dotyczy zbierania informacji o organizacjach ekologicznych ani ekologach" - podkreśliła. Dodała, że chodzi o informacje dotyczące zagrożeń, które mogą wystąpić w związku z protestem dwóch grup - przeciwników i zwolenników inwestycji w dolinie Rospudy. "Mamy bowiem takie niepokojące sygnały, m.in. z internetu" - zaznaczyła.

Jak wyjaśniła, chodzi o to, że do protestujących mogą się przyłączać osoby, które mają "nie do końca szlachetne intencje", a to może prowadzić np. do zamieszek. "Jako policja mamy obowiązek sprawdzać takie informacje i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom" - podkreśliła rzeczniczka. "Chodzi nam jedynie o bezpieczeństwo tych, którzy protestują w dolinie Rospudy" - dodała.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do policji, zgodnie z poleceniem, mają być zbierane m.in. informacje dotyczące liczby osób, które chcą wziąć udział w proteście i form, jakie protest może przyjąć. Analizowane mają być m.in. sygnały z forów i stron internetowych.

Mimo protestów ekologów i zastrzeżeń Komisji Europejskiej, geodeci rozpoczęli w czwartek prace związane z budową obwodnicy Augustowa. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło natomiast na wniosek premiera, kontrolę przetargu na tę inwestycję.

Odwołania do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego złożyli ekolodzy oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO swoją decyzję uzasadnił tym, że planowana inwestycja ma przecinać obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Puszcza Augustowska".

Polska może też w związku z tą sprawą zostać pozwana do Trybunału Sprawiedliwości - takie kroki zamierza podjąć w marcu Komisja Europejska. Na najbliższym posiedzeniu 28 lutego KE ma otworzyć drugi etap procedury przeciwko Polsce, ponownie żądając od Warszawy wstrzymania prac. Jeśli spór nie ustanie, po tygodniu sprawa trafi do Trybunału, który może natychmiast wydać nakaz wstrzymania budowy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kaczmarek chce od szefa policji wyjaśnień działań ws. Rospudy