Kaczmarek: praca dla 40 tys. osób przy wystawie Expo 2012

(Marek Druś)
opublikowano: 11-12-2006, 16:37

40 tys. osób znalazłoby zatrudnienie przy organizacji i obsłudze wystawy Expo 2012 we Wrocławiu - uważa wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. organizacji EXPO 2012 Andrzej Kaczmarek. O organizację wystawy - obok Wrocławia - ubiega się także Tanger w Maroku i południowokoreańskie Yeosu.

40 tys. osób znalazłoby zatrudnienie przy organizacji i obsłudze wystawy Expo 2012 we Wrocławiu - uważa wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. organizacji EXPO 2012 Andrzej Kaczmarek. O organizację wystawy - obok Wrocławia - ubiega się także Tanger w Maroku i południowokoreańskie Yeosu.

W czerwcu polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę Wrocławia do organizacji światowej wystawy Expo w 2012 r. Decyzja o tym, gdzie zorganizowana będzie wystawa, zapadnie w Paryżu w grudniu 2007 roku na posiedzeniu delegatów 98 krajów członkowskich Światowego Biura Wystaw (BIE).

Wrocław po raz drugi ubiega się o organizację wystawy Expo; w rywalizacji o prawo do organizacji Expo 2010 przegrał z chińskim Szanghajem.

Jak powiedział Kaczmarek w poniedziałek na konferencji prasowej, resort gospodarki liczy na 310 mln euro wpływów do budżetu z tytułu organizacji Expo 2012. Na kwotę tą mają składać się m.in. dodatkowe wpływy z podatków CIT i PIT - 58 mln euro, dodatkowe wpływy z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń - 80 mln euro, oszczędności z tytułu nie wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych - 29 mln euro.

Kaczmarek zaznaczył jednak, że organizacja wystawy może przynieść straty. "Jednak zyska państwo i sam Wrocław, który zostanie z infrastrukturą wybudowaną w związku z Expo" - zaznaczył.

Resort gospodarki szacuje, że Expo 2012 odwiedziłoby 6,5 mln zwiedzających z Polski oraz 3 mln osób z zagranicy. Ok. 65 proc. gości przyjechałoby z Niemiec, Czech i Austrii.

Resort podał, że tematem wrocławskiego Expo 2012 ma być "Kultura czasu wolnego w ekonomikach światowych". Wystawa miałaby się odbyć w terminie 24 czerwca - 24 września 2012 roku. Rywalami Wrocławia są Tanger w Maroku z tematem "Światowe szlaki handlowe" i południowokoreańskie Yeosu z wystawą zatytułowaną "Żyjące Morza i Oceany."

W lipcu br. premier Jarosław Kaczyński powołał Międzyresortowy Komitet Organizacyjny Expo 2012 we Wrocławiu. Komitet ma opiniować projekty, programy, opracowania i analizy związane z procedurą przyznania Polsce praw do organizacji wystawy.

Organizacją i zarządzaniem wystawy ma zająć się natomiast powołana we wrześniu br. spółka Korporacja Expo. Większościowe udziały (65,7 proc.) będą należały do polskiego rządu, a reszta (34,3 proc.) do inwestorów prywatnych i samorządu miasta Wrocław - wyjaśnił Kaczmarek.

Expo, czyli wystawa światowa, to cykliczne ekspozycje prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Trzy ostatnie edycje Expo to wystawa w Aichi (Japonia) w 2005 roku, Expo 2000 w Hannoverze (Niemcy) i Expo 1998 w Lizbonie (Portugalia).

Według informacji resortu gospodarki, światowa Wystawa Przemysłu Wszystkich Narodów (późniejsze Expo) odbyła się po raz pierwszy w 1851 roku w Londynie.

Jak podawały media, najdroższą wystawę Expo zorganizowano w 2000 roku w Hannoverze; przyniosła ona 1,3 mld euro strat, a odwiedziło ją 6 mln osób. Wystawa organizowana w 1992 roku w Sewilli przyniosła natomiast 400 mln euro zysków. Rekordowe pod względem liczby zwiedzających było Expo 1970 w Osace, które odwiedziło 65 mln osób.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kaczmarek: praca dla 40 tys. osób przy wystawie Expo 2012