Kaczmarek: proces prywatyzacji Grupy G-8 jest w pełni przejrzysty

30-01-2004, 14:58

PAP: Proces prywatyzacji Grupy G-8 jest w pełni przejrzysty - powiedział w piątek w Sejmie były minister skarbu

Wiesław Kaczmarek, odnosząc się do zarzutów posłów. Dodał, że w przeciwnym razie, byłaby to "kompromitacja państwa".

"Wbrew różnym posądzeniem, pomówieniom i oskarżeniom ten proces jest prowadzony w pełni pieczołowicie. Jego wadą jest to, że chcemy spełnić wszystkie możliwe warunki, aby żaden z inwestorów nie miał pretensji, że został źle potraktowany. To oznacza wydłużenie procedury- powiedział Kaczmarek.

"To, że inwestor nie podpisuje oferty, oznacza że Skarb Państwa się nie zgodził" - podkreślił.

Poinformował, że świadomie odrzucił ofertę grupy E.ON, kiedy oferta nie została podpisana przez El-Dystrybucję. "Oferty, na

podstawie których udzieliłem wyłączności inwestorom, były na poziomie 1,5 mld USD i 1,4 mld euro" - powiedział dodając, że były to oferty na zbliżonym poziomie cenowym.

"Po okresie negocjacji inwestor zewnętrzny, który proponował 1,5 mld, mówi że teraz jest gotów zapłacić 800 mln. To jaką decyzję można podjąć? Można było podjąć tylko jedną decyzję, +bardzo przepraszam, ale nie zgadzam się na takie warunki transakcji+" - powiedział Kaczmarek.

Wyjaśniał, że inwestorzy uznali, iż warunki do inwestowania w Polsce się zmieniły. Wymieniali tu wprowadzenie akcyzy i niepewne warunki makroekonomiczne oraz brak gwarancji, że Polska nie podniesie akcyzy. Wówczas zarządzono powtórną wycenę spółki i powtórzono procedurę składania ofert.

Dodał, że również niepodpisanie dotychczas umowy prywatyzacyjnej z kontrolowaną przez Jana Kulczyka El-Dystrybucją oznacza, że spółka ta nie spełniła warunków stawianych przez Skarb Państwa.

"Odnoszę wrażenie, że przyczyną zła w Polsce jest pan dr Kulczyk. My popadamy czasami w histerię, histerię medialną" - powiedział Kaczmarek, odnosząc się do zarzutów posłów opozycji na wpływ oligarchów na politykę rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kaczmarek: proces prywatyzacji Grupy G-8 jest w pełni przejrzysty