Kaczmarek: rząd przyjął projekt dotyczący Schengen

03-07-2007, 14:36

Rząd przyjął projekt ustawy o udziale Polski w  Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek.

"To system, który dostarcza informacji sądowej, kryminalnej o osobach poszukiwanych oraz przedmiotach" - mówił Kaczmarek. "Od 1 stycznia 2008 r. wchodzimy i korzystamy z całego dobrodziejstwa systemu Schengen" - zapowiedział.

Wiceminister SWiA Grzegorz Bliźniuk dodał, że oznacza to, iż od stycznia nie będzie kontroli lądowej, a od marca także na lotniskach w strefie Schengen. Dodał, że Polska już od 1 września tego roku "będzie informatycznie uczestniczyć w wymianie informacji", zaś docelowy system SIS II zostanie wprowadzony w przyszłym roku.

System Informacyjny Schengen (SIS) umożliwia bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw Strefy Schengen. SISázawiera informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Dzięki temu możliwa jest m.in. skuteczniejsza identyfikacja poszukiwanych osób i przedmiotów. Dostęp do SIS jest jednym z warunków, które umożliwiają zniesienie kontroli na granicach pomiędzy państwami Strefy Schengen, w której Polska znalazła się z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaczmarek: rząd przyjął projekt dotyczący Schengen