Kaczmarek zapowiada decyzję o R.Gdańskiej do maja

Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A.
opublikowano: 18-03-2002, 18:59

WARSZAWA (Reuters) - Decyzja dotycząca dalszych losów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej powinna zapaść do końca kwietnia, poinformował w poniedziałek PKN Orlen powołując się na wypowiedź ministra skarbu państwa, Wiesława Kaczmarka.

Minister już wcześniej wyrażał nadzieję, że decyzja zostanie podjęta do końca przyszłego miesiąca, jednak wypowiedzi przedstawicieli Nafty Polskiej dawały szanse, iż nastąpi to znacznie wcześniej.

Zainteresowanie udziałem w prywatyzacji Rafinerii, drugiej co do wielkości firmy naftowej w Polsce, wyrażał PKN Orlen. Skarb państwa, a dokładniej Nafta Polska odpowiedzialna za prywatyzację sektora, rozmawia jednak o sprzedaży spółki z węgierskim MOL i brytyjskim Rotch Energy.

Tym niemniej ministerstwo sugerowało, że rozważy połączenie Gdańskiej z jej największym konkurentem - PKN Orlen w razie niepowodzenia rozmów na temat prywatyzacji PKN z udziałem zagranicznego inwestora.

"A przed rozstrzygnięciem tej kwestii nie można podjąć ostatecznych decyzji co do przyszłości PKN Orlen" - powiedział cytowany w komunikacie Kaczmarek, który już wcześniej zapowiadał, że chciałby, by decyzja w sprawie Gdańskiej została podjęta do końca kwietnia.

Skarb państwa posiada pośrednio i bezpośrednio 28 procent akcji PKN. Do sprzedaży Nafta Polska wystawiła zaś 75-procentowy pakiet akcji Rafinerii.

W minionym roku Rafineria przerobiła 4,2 miliona ton ropy i wypracowała 5,4 miliona złotych zysku netto. PKN miał zaś 439 milionów złotych skonsolidowanego zysku i przerobił 12,3 miliona ton ropy.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kaczmarek zapowiada decyzję o R.Gdańskiej do maja