Kaczyński: chcemy bliskich relacji Wielkiej Brytanii z UE

PAP
23-03-2017, 16:38
aktualizacja: 23-03-2017, 16:38

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek przed spotkaniem z brytyjską premier Theresą May w Londynie, że "bardzo chciałby, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą".

Jak dodał, spotyka się z szefową brytyjskiego rządu jako liderką Partii Konserwatywnej.

Zobacz więcej

Jarosław Kaczyński fot. Marek Wiśniewski

Kaczyński wypowiedział się dla polskich mediów po rozmowach z wąskim gronem przedstawicieli środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii, do których doszło wczesnym popołudniem w Ambasadzie RP w Londynie.

Rozmowy Kaczyńskiego i May są zaplanowane na godz. 15.45 czasu lokalnego (godz. 16.45 w Polsce) w czwartek. Spotkanie zostało przełożone ze środy z powodu zamachu terrorystycznego w pobliżu brytyjskiego parlamentu.

"Żałujemy decyzji brytyjskiej (o wyjściu z UE - PAP), ale bardzo chcielibyśmy, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą" - mówił Kaczyński dziennikarzom po spotkaniu z Polonią, jadąc na spotkanie z szefową brytyjskiego rządu.

"Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - PAP), po prostu rozmawiają ze sobą" - podkreślił, pytany, czy jego spotkanie z May nie podważa pozycji premier Beaty Szydło.

"Pani premier jest premierem, szefem rządu, ja jestem szefem partii rządzącej. Po prostu to jest sytuacja, która prowadzi do tego, że czasem także szefowie partii rządzącej z innymi szefami partii rządzącej rozmawiają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego" - zaznaczył.

Towarzyszący prezesowi PiS wicemarszałek Senatu Adam Bielan dodał, że Kaczyński "złoży osobiście wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych dla wszystkich Brytyjczyków chwilach".

Jak podkreślił, w planach są także rozmowy na temat bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO, a także konsekwencji Brexitu dla blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "To jest bardzo ważne, żeby w trakcie tych negocjacji utrzymać wszystkie przywileje, którymi Polacy się cieszą na Wyspach Brytyjskich" - zaznaczył.

"W dzisiejszym świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, wykorzystuje się różne kanały dyplomatyczne. Bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja międzyparlamentarna, międzypartyjna i jeżeli Grzegorz Schetyna może spotykać się z Angelą Merkel, to Jarosław Kaczyński może również się spotykać z Theresą May" - powiedział Bielan.

Prezes PiS i wicemarszałek Bielan planują powrót do Polski jeszcze w czwartek wieczorem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Kaczyński: chcemy bliskich relacji Wielkiej Brytanii z UE