Kaczyński gotowy w tym tygodniu spotkać się z premierem ws. kryzysu

PAP
opublikowano: 03-02-2009, 13:32

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym we wtorek do premiera Donalda Tuska wyraził gotowość spotkania się z  szefem rządu jeszcze w tym tygodniu. Tematem rozmowy miałby być kryzys gospodarczy.

W piątek Donald Tusk zgłosił gotowość spotkania z politykami PiS na kongresie ugrupowania, który odbywał się w sobotę i niedzielę w Nowej Hucie. Szef rządu chciał poważnej rozmowy z największą partią opozycyjną o tym jak wspólnie bezpiecznie przeprowadzić Polskę przez kryzys.

J.Kaczyński zaprosił wówczas Tuska na spotkanie z klubem parlamentarnym PiS i delegatami w niedzielę wieczorem, już po zakończeniu kongresu. Oficjalne pisemne zaproszenie wystosował szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Premier nie przyjął zaproszenia na spotkanie z klubem PiS. Jak mówił w sobotę, na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim czy z parlamentarzystami PiS-u jechać do Krakowa nie widzi sensu. "Bo widujemy się tutaj (w Warszawie) dość regularnie" - wyjaśnił. "Jestem do dyspozycji klubów parlamentarnych, także opozycyjnych: PiS-u, SLD, innych klubów lewicy tutaj na miejscu, choćby w przyszłym tygodniu" - mówił Tusk.

Prezes PiS w liście do premiera, przekazanym we wtorek także PAP, napisał, że z radością przyjął wiadomość, iż Donald Tusk nawiązał do jego propozycji z października 2008 roku i "wyraził gotowość rozmowy, poświęconej kryzysowi gospodarczemu i finansowemu w Polsce".

"Jestemáprzekonany, że taka nasza rozmowa - merytoryczna i poważna - jestápotrzebna, a nawet niezbędna dla współpracy rządu i opozycji w sprawach dlaánaszego kraju najważniejszych" - podkreślił polityk.

Jak dodał, taką właśnie sprawą jest niewątpliwie przeciwdziałanie narastającemu kryzysowi gospodarczemu i znaczące łagodzenie jego skutków. "W tej sprawie rozmawiać można, rozmawiać warto iározmawiać trzeba" - ocenił. "Jesteśmy gotowi do takiej wymiany poglądów" - zaznaczył J.Kaczyński.

Jednak, jak podkreślił, taka rozmowa musi mieć charakter ściśle merytoryczny, a nie jedynie propagandowy. "Tylko wtedy maáona sens" - uznał lider PiS.

"Szanowny Panie Premierze, nasza szczera rozmowa jest potrzebna Polsce i Polakom. Jest ona oczekiwana przez naszych Rodaków, pragnących, aby politycy różnych orientacji spotykali się i rozmawiali" - czytamy w liście.

"Dlategoáteżáponownie zwracam się do Pana, jako Prezesa Rady Ministrów, zápropozycją konkretnego, dobrze przygotowanego spotkania, poświęconego wápraktyce kryzysowi gospodarczemu w naszym kraju i sposobom skutecznej walki z nim. Nie można dłużej czekać. Nie można uciekać od wspólnego podejmowania tematów najważniejszych dla Polski iámilionów Polaków" - zaapelował J.Kaczyński do szefa rządu.á

Dodał, że jest gotów spotkać się z Donaldem Tuskiem "jak najrychlej, jeszcze wátym tygodniu". "Wierzę, że tym rozmowom będzie towarzyszyć odpowiedzialność za wspólne państwo" - podkreślił szef PiS. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane