Kaczyński: jest możliwość zawarcia kompromisu na szczycie UE

20-06-2007, 16:18

Na szczycie Unii Europejskiej w tym tygodniu Polska jest gotowa poniechać sprzeciwu wobec nowego systemu głosowania w UE, jeśli uzyska zabezpieczenia (provisions), dające jej silny głos w tym bloku - powiedział w środę premier Jarosław Kaczyński agencji Reutera. Szef polskiego rządu wskazał, że Polska w dalszym ciągu jest gotowa skorzystać z  prawa weta, by zablokować reformę instytucjonalną UE, jeśli duże państwa próbowałyby zmusić ją do uległości - relacjonuje Reuter.

J. Kaczyński oświadczył jednak, że Polska jest gotowa na kompromis, ponieważ dążenie UE do zastąpienia martwej konstytucji odchudzonym traktatem, by poprawić jej funkcjonowanie, wydaje się nie do powstrzymania - pisze Reuter, omawiając wywiad z polskim premierem.

"Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy powstrzymać tego procesu (reform - Reuter) - to byłoby zbyt ryzykowne na przyszłość - cytuje agencja szefa polskiego rządu. - Po prostu chcemy, aby zostało to zrobione najlepiej jak to możliwe dla UE i dla Polski".

J. Kaczyński zgodził się z zasugerowaną przez Reutera w pytaniu oceną szans powodzenia szczytu UE - 50:50. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Kaczyński: jest możliwość zawarcia kompromisu na szczycie UE