Kaczyński: jestem gotowy podjąć działania, które pomogą wsi i rolnictwu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-10-2005, 20:32

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński oświadczył w liście do liderów związków rolniczych, że jest "w pełni gotów" podjąć działania, mające na celu pomoc polskiej wsi i rolnictwu. Jak podkreślił w liście przesłanym PAP w niedzielę - jako prezydent - zrobi wszystko, aby zapewnić opłacalność produkcji rolnej.

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński oświadczył w liście do liderów związków rolniczych, że jest "w pełni gotów" podjąć działania, mające na celu pomoc polskiej wsi i rolnictwu. Jak podkreślił w liście przesłanym PAP w niedzielę - jako prezydent - zrobi wszystko, aby zapewnić opłacalność produkcji rolnej.

    List Kaczyńskiego jest odpowiedzią na sobotni list liderów związków rolniczych, m.in. szefa Samoobrony Andrzeja Leppera, w którym zaapelowali oni do kandydata PiS, aby - jako prezydent - zaakceptował renegocjację traktatu akcesyjnego Polski z UE w zakresie kwot produkcyjnych i zrównania dopłat dla rolników do poziomu unijnego.

    Szefowie związków rolniczych chcieli także od Kaczyńskiego wsparcia działań na rzecz uchwalenia ustawy o paliwie rolniczym, zachowania rozdziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) od ubezpieczeń pozarolniczych oraz zapewnienia opłacalności produkcji rolnej. Lepper podkreślił, że od odpowiedzi na list uzależnia swoje poparcie dla Kaczyńskiego w II turze wyborów prezydenckich.

    "Zgadzam się ze stanowiskiem, że obecna sytuacja w Unii Europejskiej daje nam podstawy do rozpoczęcia renegocjacji pomiędzy Polską i UE w zakresie kwot produkcyjnych i zrównania dopłat. Ich celem musi być naprawa rażących niesprawiedliwości, które nas spotkały, gdy chodzi o nierówne traktowanie polskich rolników" - napisał Kaczyński do szefów związków rolniczych.

    Kandydat PiS na prezydenta zapewnił też, że jest gotów udzielić "pełnego wsparcia" inicjatywie uchwalenia ustawy o paliwach rolniczych i ją podpisać. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji uprawa roślin do produkcji paliw może stanowić poważną część produkcji rolnej.

    Kaczyński podkreślił, że jest przeciwny działaniom zmierzającym do wprowadzeniu zmian w systemie ubezpieczeń społecznych rolników. Jak dodał, "zasady rozdzielania systemu funkcjonowania ubezpieczeń rolników w ramach KRUS od systemu ubezpieczeń pozarolniczych muszą zostać zachowane".

    Oświadczył też, że po wygranych wyborach uczyni wszystko co leży w mocy prezydenta, nie wyłączając wsparcia PiS, dla zapewnienia opłacalności i stabilności produkcji rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane