Kaczyński: Ostatnie dwudziestolecie to okres dwóch prawd

PAP
opublikowano: 01-02-2009, 14:22

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że  ostatnie dwudziestolecie w Polsce to okres dwóch prawd: z jednej strony odrodzenia niepodległego, rozwijającego się i w miarę bezpiecznego państwa, a z drugiej czasu niespełnionych nadziei.

J. Kaczyński, który w niedzielę uczestniczył w Krakowie w dyskusji "Ocena ostatniego dwudziestolecia" w ramach dwudniowego sympozjum "Polski rachunek sumienia 1989-2009" dodał, że obie te prawdy są równoważne.

"Z jednej strony mamy niepodległość, postęp gospodarczy, elementarne zabezpieczenie ze względu na uczestnictwo w NATO, przyzwoite tempo wzrostu gospodarczego do 2008 roku. Z drugiej strony można podnieść inne fakty wpisujące się w prawdę krytyczną, jako okres niespełnionych nadziei" - powiedział szef PiS.

Według niego "daleko idące skutki, wzbudzające najwyższy niepokój" przyniosły w Polsce "zabiegi inżynierii społecznej prowadzone przez +podmiot medialny+, ukształtowany w latach 90. przez zespół czasopism z +Gazetą Wyborczą+ na czele".

"Wydaje się, że nasz plan miał szanse powodzenia i dlatego został gwałtownie zatrzymany. Dla sukcesu naszych przeciwników wielkie znaczenie miał przekaz medialny" - zauważył Kaczyński.

Podobny pogląd na ostatnie dwudziestolecie, jako czasu sukcesów, ale także spektakularnych porażek wyraził były przewodniczący Unii Pracy Ryszard Bugaj. "Gdy spojrzę na ostatnie 20 lat to odnieśliśmy wielki sukces, bo odrzucając system komunistyczny mogliśmy tylko zyskać. Polska stała się jednak krajem wielkich nierówności, znacznie większych niż to jest konieczne dla rozwoju ekonomicznego" - mówił.

Według niego, w naszym kraju nie udał się także model demokratyczny, bo obywatele "zbyt często są skazani na niedostateczny wybór swoich reprezentantów", nie udało się również zapewnić obywatelom odpowiedniego poziomu zabezpieczeń emerytalnych czy ochrony zdrowia.

W jego ocenie ponad rok rządów koalicji PO - PSL to "w sposób często modyfikowany powrót na szlak aliansu liberalnego". "Nie patrzę na to z sympatią" - zaznaczył Bugaj.

Według niego, w obliczu światowego kryzysu gospodarczego rząd Donalda Tuska będzie musiał "pokazać swoją tożsamość". Były polityk UP skrytykował działania antykryzysowe ministra finansów, jako "nieadekwatne do sytuacji".

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Chwalba zachęcał do podejmowania prób oceny ostatniego dwudziestolecia. "Debata na ten temat już się rozpoczęła. To w końcu 20 lat naszego życia, które oddaliśmy naszemu krajowi, dlatego trzeba oceniać, czy został dobrze wykorzystany czy zmarnowany" - powiedział.

Prof. Chwalba nawoływał do zwiększenia nakładów na edukację i naukę. Jego zdaniem bez wysokiego poziomu tych dwóch dziedzin Polsce trudno będzie się wyzwolić z "mentalności kolonialnej".

Dwudniowe sympozjum "Polski rachunek sumienia 1989-2009" z udziałem polityków i naukowców zorganizowała w Krakowie Inicjatywa Małopolska im. Króla Władysława Łokietka oraz Ośrodek Myśli Politycznej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane