Kaczyński: polska ziemia dla polskich rolników, nie dla spekulantów i obcych

PAP
13-11-2016, 15:27

Polska ziemia nie jest dla spekulantów, nie jest dla obcych, jest dla polskich rolników - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego sprzedaż ziemi należącej do państwa trzeba wstrzymać do czasu, aż "polscy rolnicy się wzbogacą".

Jarosław Kaczyński
Zobacz więcej

Jarosław Kaczyński

Marek Wiśniewski

"Kongres Wsi Polskiej", na którym PiS miało przedstawić pomysły dotyczące rolnictwa, odbywa się w Wojniczu (woj. małopolskie).

Kaczyński podkreślił w przemówieniu, że ziemia to "wartość, którą trzeba chronić". "Podjęliśmy odpowiednie decyzje. Dziś polska ziemia nie jest dla spekulantów, nie jest dla obcych, jest dla polskich rolników" - mówił szef PiS.

"Nasłuchaliśmy się w tej sprawie wielu krytyk, wielu ataków, ale pamiętajcie - dobry gospodarz chce powiększać swoją ojcowiznę, dba o nią, a nie myśli o tym, że będzie ją sprzedawał. Stąd nasze decyzje. Stąd także słuszna decyzja o powstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej, a to ciągle jest 1,5 mln hektarów. To słuszna decyzja" - przekonywał Kaczyński.

"Trzeba doczekać do momentu, kiedy polska wieś, polscy rolnicy się wzbogacą, że będą mogli tę ziemię kupować, bo ona musi być dla polskich rolników" - dodał.

Pod koniec kwietnia weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ustawa ta wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat, z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolnicze, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Ustawa wprowadza też nowe zasady prywatnego obrotu ziemią: może ją kupić tylko rolnik i to tylko w danej gminie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kaczyński: polska ziemia dla polskich rolników, nie dla spekulantów i obcych